Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

Logo Funduszy Europejskich
Logo Podkarpackie przestrzeń otwarta
Logo Unii Europejskiej
Poniższe odpowiedzi zawierają wyłącznie odniesienie do pytań. Wiążące rozstrzygnięcie wszelkich kwestii należy do kompetencji Komisji Oceny Projektów w ramach FEP 2021-20273, na podstawie szczegółowej analizy kompletnej dokumentacji projektowej złożonej przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonego naboru wniosków o dofinansowanie. Informacje podane w formie odpowiedzi na przesłane drogą elektroniczną pytania nie mogą stanowić podstawy do formułowania jakichkolwiek roszczeń.

 1. Czy prawomocne pozwolenie na budowę wymagane jest już na etapie składania wniosku o dofinansowanie?

Zgodnie z Instrukcją przygotowania załączników do wniosku o dofinansowanie stanowiącą załącznik nr 4 do Regulaminu wyboru projektów w pkt. 9 Ostateczną decyzję pozwolenia na budowę/zgłoszenia robót z potwierdzeniem braku sprzeciwu właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, obejmujące cały zakres rzeczowy projektu, należy dostarczyć najpóźniej przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu, w terminie wynikającym z Regulaminu wyboru projektów.

Jeśli Wnioskodawca na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie nie posiada jeszcze prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę, powinien jako załącznik do wniosku przedłożyć ostateczną decyzję o warunkach zabudowy.

2. Czy ostateczną decyzję o warunkach zabudowy można dostarczyć na późniejszym etapie np. na moment oceny wniosku o dofinansowanie?

W przypadku projektów obejmujących swym zakresem budowę obiektów budowlanych oraz roboty budowlane, dla których wnioskodawca dotychczas nie uzyskał pozwolenia na realizację inwestycji objętej zakresem projektu, wymagane jest przedłożenie następujących dokumentów zagospodarowania przestrzennego:

a. skan prawomocnej/ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy lub
b. wypisu i wyrysu z obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego lub
c. zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w obowiązującym miejscowym
planie zagospodarowania przestrzennego.

Decyzje powinny być ostateczne. Ostateczność decyzji powinna być potwierdzona przez organ, który ją wydał (np. poprzez zaświadczenie lub adnotację organu na dokumencie decyzji).

Posiadanie potwierdzenia o ostateczności decyzji o warunkach zabudowy wymagane jest na moment składania wniosku o dofinansowanie.

W przypadku gdy wnioskodawca na moment składania wniosku nie załączy ww. decyzji, zostanie poproszony o uzupełnienie brakującego dokumentu posiadającego potwierdzenie o ostateczności wydane najpóźniej na dzień składania wniosku o dofinansowanie.

3. Czy o dofinansowanie może ubiegać się podmiot prowadzący działalność gospodarczą na przygranicznym obszarze funkcjonalnym, który w okresie ostatnich 12 miesięcy zawiesił działalność na okres 4 miesięcy?

Zgodnie z rozdziałem 5 pkt. 5.1 lit. c) o dofinansowanie w ramach niniejszego postępowania w zakresie wyboru projektów jako wnioskodawca mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły oraz mające siedzibę lub oddział (w przypadku spółek prawa handlowego) albo stałe/ dodatkowe stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej (w przypadku osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą) na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE wskazanym w Rozdziale IV załącznika nr 1 do FEP 2021-2027 przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru i uzyskujące przychody z ww. działalności. W tym okresie działalność Wnioskodawcy nie może podlegać zawieszeniu.

Mając na uwadze powyższe zapisy podmiot, który zawiesił prowadzenie działalności w okresie 12 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru nie może ubiegać się o dofinansowanie w ramach Działania 1.3 Wsparcie MŚP – dotacja.

 4. Czy w ramach naboru można ubiegać się o dofinasowanie inwestycji zlokalizowanej na terenie województwa podkarpackiego?

Planowana do zrealizowania inwestycja musi zostać zlokalizowana na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE wskazanym w Rozdziale IV załącznika nr 1 do FEP 2021-2027.

5. Czy aplikować o wsparcie może przedsiębiorca posiadający siedzibę na terenie województwa podkarpackiego? Jaki okres prowadzenia działalności jest wymagany i jak należy go udokumentować?

Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą nie na terenie całego województwa podkarpackiego, ale tylko na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE wskazanym w Rozdziale IV załącznika nr 1 do FEP 2021-2027, co należy utożsamiać z posiadaniem siedziby lub oddziału na ww. obszarze. Wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na ww. obszarze przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru tj. 27 kwietnia 2023 roku. Powyższe (tj. miejsce prowadzenia działalności oraz okres jej prowadzenia) powinno znaleźć potwierdzenia we wpisie do CEiIG lub do rejestru przedsiębiorców KRS.

6. Czy za kwalifikowane zostaną uznane wydatki związanych z zakupem paneli fotowoltaicznych?

Zgodnie z art. 13 rozporządzenia Komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu regionalna pomoc inwestycyjna nie może zostać przyznana w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii oraz infrastruktury z tym związanej, co oznacza brak możliwości wsparcia w zakresie inwestycji dotyczących instalacji fotowoltaicznej.

7. Jak oceniane będzie kryterium jakościowe nr 3 Zwiększenie atrakcyjności gospodarczej regionu. Czy mam szanse otrzymać dowolną liczbę punktów w zakresie od 0 do 16?

Kryterium ma charakter otwarty, ekspert w ramach oceny może przyznać dowolną liczbę punktów w przedziale od 0 do 16 w zależności od poziomu zgodności projektu z treścią kryterium.

8. Czy przedsiębiorstwo prowadzące działalność gospodarczą w sektorze wykluczonym (np. sprzedaż detaliczna paliw) oraz w sektorze niewykluczonym może ubiegać się o dofinansowanie na realizację projektu obejmującego sektor niewykluczony?

W przypadku gdy przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w sektorze wykluczonym z możliwości uzyskania wsparcia, natomiast działalność której dotyczy projekt obejmuje sektor niewykluczony, może ubiegać się o dofinansowanie w ramach przedmiotowego naboru wniosków. Warunkiem uzyskania pomocy jest zapewnienie rozdzielności rachunkowej uniemożliwiającej przeniesienie na działalność wykluczoną korzyści wynikających z uzyskanej pomocy.

Powyższe informacje wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem należy umieścić
w dokumentacji aplikacyjnej w części D załącznika do wniosku o dofinansowanie Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis
w rolnictwie lub rybołówstwie.

9. Czy kosztem kwalifikowalnym będzie termomodernizacja istniejącego obiektu, gdzie będą realizowane usługi będące przedmiotem projektu? Czy możliwe jest wsparcie projektu mającego na celu obniżenie kosztów zużycia centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej?

Wydatki związane z termomodernizacją istniejących budynków oraz zakupem systemu zarządzania energią są niekwalifikowalne w ramach przedmiotowego naboru wniosków. Wsparcie tego typu inwestycji zostało przewidziane w FEP 2021-2027 w ramach Priorytetu 2 Energia i środowisko w celu szczegółowym 1 - Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

10. Czy wsparcie może zostać wypłacone w formie zaliczki?

Zgodnie z zapisami Regulaminu wyboru projektów pkt. 8.7.1 ”Zaliczka może zostać wypłacona na zasadach określonych w umowie o dofinansowanie projektu.” Środki dofinansowania będą przekazywane w postaci płatności: zaliczkowych, pośrednich albo płatności końcowej. Przekazane Beneficjentowi środki dofinansowania w formie zaliczki mogą zostać wypłacone w wysokości do 100% dofinansowania ze środków Funduszu. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się w załączniku nr 8 do Regulaminu wyboru projektów Umowa o dofinansowanie Projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021- 2027, w paragrafie nr 10 Przekazywanie i rozliczanie dofinansowania w formie zaliczki i refundacji.

11. Proszę udzielenie informacji dotyczących kryterium merytorycznego wyboru projektów nr 5. Przynależność do klastra i podmiotów branżowych.

W jaki sposób będzie weryfikowana przynależność do klastra lub podmiotu branżowego?

Czy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie Instytucja Organizująca Konkurs udziela informacji czy przynależność do konkretnych podmiotów będzie punktowana w ramach kryterium merytorycznego 5?

Przynależność przedsiębiorstwa do klastra, izby gospodarczej lub innych stowarzyszeń branżowych dokonywana będzie w oparciu o informacje przedstawione w dokumentacji projektu. W punkcie B.7 Biznesplanu należy wskazać czy wnioskodawca jest członkiem klastra, izby gospodarczej lub stowarzyszenia branżowego. Należy wskazać również okres przynależności, określić charakter oraz zakres działań podejmowanych w ramach współpracy. Celem uwiarygodnienia podanych informacji należy dołączyć kopie dokumentów w postaci załączników do wniosku o dofinansowanie zawierające ww. informacje. Przedłożone dokumenty powinny przede wszystkim potwierdzać przez jaki okres wnioskodawca jest członkiem klastra, stowarzyszenia, izby.

Instytucja Organizująca Konkurs przed złożeniem dokumentacji aplikacyjnej nie podejmuje działań mających na celu weryfikację/ocenę czy przynależność do określonego podmiotu będzie punktowana w ramach kryterium merytorycznego 5.

Poleć innym: