Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

Logo Funduszy Europejskich
Logo Podkarpackie przestrzeń otwarta
Logo Unii Europejskiej

 

Informacja z 30 czerwca 2023 r. 

  1. W ramach przedmiotowego naboru wniosków należy m.in. wykazać, że we wniosku o dofinansowanie wykazano spójność projektu z odpowiednimi strategiami leżącymi u podstaw programu FEP 2021-2027 (dokumenty te wymieniono w rozdziale 1 Strategia Programu: główne wyzwania w zakresie rozwoju oraz rozwiązania polityczne) - które dokładnie Strategie mają Państwo na myśli, katalog dokumentów wskazanych ww. Rozdziale 1 jest bardzo rozległy?
    Czy wykazanie zgodności np. ze strategią Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030 oraz Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.) będzie wystarczające?

Ze względu na brak informacji dotyczących celu oraz zakresu projektu, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na przedmiotowe pytanie.
Jednakże, zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania formularza wniosku o dofinansowanie Priorytet FEPK.01 Konkurencyjna I Cyfrowa Gospodarka Działanie FEPK.01.02 Cyfryzacja: „W polu należy opisać:

  • spójność projektu z odpowiednimi strategiami leżącymi u podstaw programu FEP 2021-2027 (dokumenty te wymieniono w rozdziale 1 Strategia Programu: główne wyzwania w zakresie rozwoju oraz rozwiązania polityczne),
  • w jaki sposób projekt przyczyni się do osiągnięcia celów szczegółowych FEP 2021-2027.

Przedstawione informacje, w powiązaniu z zapisami w polu Opis projektu (Sekcja I), będą podstawą do oceny kryterium merytorycznego standardowego Logika projektu i spójność ze strategiami.”
W związku z tym, iż spójność ze strategiami będzie przedmiotem oceny w ramach kryterium merytorycznego standardowego, poza wskazanymi przez Panią strategiami zaleca się przedstawienie zgodności planowanego przedsięwzięcia, minimum z Europejską Agendą Cyfrową oraz Regionalną Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2030. Inne możliwe do przywołania strategie zależne będą od przedmiotu projektu.

  1. Proszę o potwierdzenie - czy jedynym załącznikiem, który musi być podpisany (podpisem cyfrowym) jest załącznik 1 - Oświadczenia?
    Czy pozostałe załączniki nie muszą być podpisane przez Wnioskodawcę, tylko załączone w systemie?

Zgodnie z zapisami Instrukcji przygotowania załączników do wniosku o dofinansowanie projektu (EFRR) w odniesieniu do załącznika numer 1.Oświadczenia: „Podpisanie niniejszego dokumentu oznacza podpisanie wniosku i wszystkich jego załączników. Załącznik powinien być podpisany elektronicznie przez osobę upoważnioną do reprezentowania wnioskodawcy / partnera za pomocą elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Należy dołączyć plik uwierzytelniający użyty podpis.”
W związku z powyższym jeśli ww. załącznik podpisują osoby przewidziane do reprezentacji wnioskodawcy zgodnie z dokumentami rejestrowymi, statutem, umową danego podmiotu nie jest wymagane, aby pozostałe załączniki były podpisane przed załączeniem ich do wniosku.
W przypadku, gdy do podpisania dokumentu potrzebne jest pełnomocnictwo stanowiące załącznik numer 13 do wniosku o dofinansowanie projektu (EFRR), drugim załącznikiem wymagającym podpisania za pomocą elektronicznego podpisu kwalifikowanego będzie ww. pełnomocnictwo.

  1. W nawiązaniu do naboru z działania 1.2 FEP 2021-2027 i w odniesieniu do kryterium merytorycznego jakościowego nr 5 Digitalizacja zasobów proszę o informację jak należy rozumieć przekształcenie zasobów z formatu analogowego na cyfrowy (z formy analogowej na zapis cyfrowy)? Czy zakup urządzenia do digitalizacji dokumentów papierowych (wniosków, korespondencji itp. od mieszkańców), które będą wprowadzane do elektronicznego systemu obiegu dokumentów a następnie archiwizowane można uznać za spełnienie ww. kryterium?

Poprzez digitalizację należy rozumieć przekształcenie dokumentów (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dnia 20.06.2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego) stanowiących informację sektora publicznego, które w wyniku wsparcia zostaną przetworzone z formy analogowej do zapisu cyfrowego. Celem propagowania wykorzystywania otwartych danych i stymulowania innowacji w produktach i usługach ww. dyrektywa ustanawia zbiór minimalnych przepisów regulujących ponowne wykorzystywanie istniejących dokumentów będących w posiadaniu organów sektora publicznego państw członkowskich oraz danych badawczych. Wymienione w zapytaniu działania, polegające „digitalizacji dokumentów papierowych (wniosków, korespondencji itp. od mieszkańców), które będą wprowadzane do elektronicznego systemu obiegu dokumentów a następnie archiwizowane”, nie są czynnościami digitalizacyjnymi w rozumieniu ww. Dyrektywy.
W związku z powyższym „zakupu urządzenia do digitalizacji dokumentów papierowych (wniosków, korespondencji itp. od mieszkańców), które będą wprowadzane do elektronicznego systemu obiegu dokumentów a następnie archiwizowane” nie można uznać za spełnienie kryterium merytorycznego jakościowego nr 5 Digitalizacja zasobów.

 

Informacja z 28 czerwca 2023 r.

  1. Czy organizator transportu w zakresie przewozów pasażerskich, którego większość udziałów posiada jednostka samorządu terytorialnego może złożyć projekt na wdrożenie rozwiązań cyfrowych w transporcie i obsłudze pasażerów w ramach naboru nr FEPK.01.02-IZ.00-001/23 działanie FEPK.01.02 Cyfryzacja?

Zgodnie z zapisami programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, projekty dotyczące rozwiązań cyfrowych w przewozach pasażerskich powinny zostać złożone w ramach Priorytetu 3 – Mobilność Miejska lub Priorytetu 4 – Mobilność I Łączność, w zależności od tego czy przewóz pasażerów odbywa się na terenie miasta czy też jest to transport pozamiejski.
Podsumowując, aby uniknąć nakładania się interwencji z różnych priorytetów na ten sam obszar, niedopuszczalne jest dofinansowanie przedmiotowego zakresu w ramach działania FEPK.01.02 Cyfryzacja.

  1. Czy w ramach naboru nr 1.2 Cyfryzacja - nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23 do kosztów kwalifikowalnych można zaliczyć: premię (ang. success fee) dla współautora wniosku o dofinansowanie projektu opracowującego wniosek o dofinansowanie i wymagane załączniki (w tym studium wykonalności, o ile jest wymagane) wraz z ewentualnymi poprawkami/uzupełnieniami. Chodzi tu szczególnie o przypadek, kiedy to zapłata całości wynagrodzenia lub jego części uzależniona jest od umieszczenia projektu na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania.

Zgodnie z zapisami Katalogu wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR), za niekwalifikowalne uznaje się, m.in.: premię dla autora lub współautora dokumentacji aplikacyjnej z tytułu otrzymania dofinansowania przez wnioskodawcę.

  1. GZK sp. z o.o. planuje złożyć wniosek o dofinansowanie dotyczącego działania FEPK.01.02 Cyfryzacja - wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych (działania digitalizacyjne), mamy pytanie czy w ramach tego działania możemy złożyć wniosek na monitoring i wizualizację pracy około 34 pompowni ścieków w gminie X pozwalającą na monitoring, wizualizację i zdalne sterowanie pracą tych pompowni za pomocą systemów SCADA.
    Wdrożenie systemu pozwala na optymalizację zarządzania procesami, nadzorowanie technologii, wczesne reagowanie i unikanie awarii, co przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów eksploatacji.
    Kolejne pytanie to czy w ramach tego działania można wymienić w przepompowni armaturę (pompy), które ze względu na "wiek" nie mają możliwości przekazywania wszystkich danych i parametrów swojej pracy do systemu wizualizacji i sterowania.

Uzyskanie dofinansowania na monitoring i wizualizację pracy pompowni ścieków, a co za tym idzie na wymianę przepompowni, nie jest możliwe w ramach działania FEPK.01.02 Cyfryzacja programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, gdyż nie wpisuje się w typy projektów możliwych do realizacji w ramach ogłoszonego naboru wniosków.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że 10 maja br. został ogłoszony nabór wniosków dla działania FEPK.02.06 Zrównoważona gospodarka wodno – ściekowa dla projektów obejmujących roboty budowlane, instalacyjne lub zakup wyposażenia w zakresie infrastruktury kanalizacji ściekowej. Nabór nr FEPK.02.06-IZ.00-001/23 dotyczy projektów realizowanych w obrębie aglomeracji z przedziału od 2 tys. RLM do poniżej 10 tys. RLM, wymagających dostosowania do wymogów Dyrektywy Ściekowej. Na terenie Gminy X zlokalizowana jest aglomeracja X, która zgodnie z zapisami VI AKPOŚK posiada 4,6 tys. RLM, a ponadto ma niespełniony warunek III standardy oczyszczania (zgodność z art. 4 i 5.2 dyrektywy). W związku z powyższym projekt z zakresu infrastruktury ściekowej, zlokalizowany w aglomeracji X, może uzyskać dofinansowanie w tym naborze.
Wnioski można składać do 5 września 2023 r., minimalna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie to 500 tys. zł, maksymalna – 17,5 mln zł.
Szczegóły dotyczące naboru i wymaganej dokumentacji dostępne są w ogłoszeniu o naborze pod linkiem: https://funduszeue.podkarpackie.pl/nabory-wnioskow/2-6-zrownowazona-gospodarka-wodno-sciekowa-nr-naboru-fepk-02-06-iz-00-001-23.

  1. Powiat X jest zainteresowany aplikowaniem o środki unijne w ramach naboru w zakresie wyboru projektów do dofinansowania w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23 działanie FEPK.01.02 Cyfryzacja, priorytet FEPK.01 Konkurencyjna i cyfrowa gospodarka programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Zwracamy się z prośbą o wydłużenie terminu składania wniosków do 30 lipca 2023 roku w ww. naborze.

Z uwagi na już duże opóźnienie perspektywy finansowej 2021 – 2027 oraz mając na uwadze wymagania wynikające z zasady n+3 dotyczącej postępu realizacji programu, Zarząd Województwa nie ma możliwości wydłużenia terminu zakończenia naboru w ramach ww. działania.
Nadmienić należy, iż przedmiotowy nabór budzi bardzo duże zainteresowanie, a kierowane do tut. Urzędu liczne pytania związane z zasadami naboru wskazują na to, że wiele wniosków o dofinansowanie jest przygotowywanych z myślą o złożeniu ich do końca bieżącego miesiąca.

  1. Czy w ramach naboru można kwalifikować koszty zakupu samochodu, który będzie wykorzystywany wyłącznie jako "platforma" do przewożenia modułu odczytowego do zdalnego odczytu wodomierzy?
    Wyjaśniam, iż na samochodzie tym na stałe zostanie zamontowana antena odczytowa. Zakup tego samochodu jest więc niezbędny do tego, by możliwa była prawidłowa i optymalna eksploatacja wodomierzy umożliwiających zdalny odczyt.

W ramach działania FEPK.01.02 Cyfryzacja nie będą kwalifikowane żadne środki transportu, bez względu na funkcję, którą będą pełniły.

  1. Czy koszty szkolenia osób (pracowników Wnioskodawcy), którzy będą odpowiedzialni za obsługę systemu do zdalnego odczytu wskazań wodomierzy i obsługę systemu eBOK są kosztami kwalifikowanymi?
    Pytanie to kieruję z uwagi na fakt, iż w wykazie kosztów niekwalifikowanych znajdują się "kursy i szkolenia dla interesariuszy usług i grup docelowych (np. w zakresie e-administracji: kursy i szkolenia dla mieszkańców)."

Wszelkie szkolenia dla pracowników, jeżeli zostaną przez wnioskodawcę wyczerpująco uzasadnione, w szczególności w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz efektywności wydatkowania środków publicznych, można uznać za koszty kwalifikowalne.

  1. W ramach projektu planowane jest wykonanie m.in. inwentaryzacji stanu zasobów przyrodniczych w mieście X oraz identyfikacja problemów środowiskowych. Dotychczas stan zasobów przyrodniczych prowadzony był w formie tradycyjnej (mapy), a w wyniku realizacji projektu zostaną one wykonane w formie cyfrowej wraz ze specjalistyczną analizą materiałów fotogrametrycznych. Podstawą analizy stanu zasobów przyrodniczych będą m.in. specjalistyczne zdjęcia w formie ortofotomapy (która jest dokładną mapą rastrową), na podstawie której dokonana zostanie inwentaryzacja obejmująca szeroki zakres danych o stanie zieleni w mieście. Wątpliwości wnioskodawcy budzą zapisy, które digitalizację definiują jako „przekształcenie zasobów z formatu analogowego na cyfrowy”, co można interpretować jako skanowanie istniejących materiałów. W przypadku przygotowywanego projektu, planowany zakres inwentaryzacji znacząco przekracza możliwości jakie daje przekształcenia map rastrowych do formy cyfrowej (skanowanie). Samo zeskanowanie dotychczas istniejących dokumentów nie pozwoli na osiągnięcie zakładanych w projekcie celów. Ponadto inwentaryzacja stanu środowiska powinna zostać wykonania na podstawie aktualnego stanu przyrody, a nie stanu „historycznego”. Czy w związku z planowanym zakresem projektu wykonanie prac polegających na wytworzeniu w pełni cyfrowych map i materiałów źródłowych zostanie uznane jako digitalizacja zasobów i spełnienie kryteriów uzyskania 18 pkt.? Uzyskane na podstawie prac materiały będą udostępnione również różnym interesariuszom w formie otwartych danych.

Poprzez digitalizację należy rozumieć przekształcenie dokumentów (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dnia 20.06.2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywanie informacji sektora publicznego) stanowiących informację sektora publicznego, które w wyniku wsparcia zostaną przetworzone z formy analogowej do zapisu cyfrowego. Celem propagowania wykorzystywania otwartych danych i stymulowania innowacji w produktach i usługach ww. dyrektywa ustanawia zbiór minimalnych przepisów regulujących ponowne wykorzystywanie istniejących dokumentów będących w posiadaniu organów sektora publicznego państw członkowskich oraz danych badawczych. Wymienione w zapytaniu działania, polegające mi.in. na inwentaryzacji stanu zasobów przyrodniczych w mieście, identyfikacja problemów środowiskowych czy analiza stanu zasobów przyrodniczych na podstawie specjalistycznych zdjęć w formie ortofotomapy na podstawie, której dokonana zostanie inwentaryzacja obejmująca szeroki zakres danych o stanie zieleni w mieście, nie są czynnościami digitalizacyjnymi. Dodatkowo zamieszczona w zapytaniu informacja: „(…)samo zeskanowanie dotychczas istniejących dokumentów nie pozwoli na osiągnięcie zakładanych w projekcie celów. Ponadto inwentaryzacja stanu środowiska powinna zostać wykonana na podstawie aktualnego stanu przyrody, a nie stanu „historycznego”.” sugeruje konieczność ponownej analizy czy projekt kwalifikuje się do dofinansowania w ramach działania FEPK.01.02 Cyfryzacja.

  1. W zapisach Kryterium 8 - Poprawa dostępności cyfrowej widnieje zapis „W ramach kryterium punkty przyznawane będą za dostosowanie istniejących systemów informatycznych do wymogów wynikających ze standardów dostępności cyfrowej zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r… … ”. W projekcie planowane jest udostępnienie kilkunastu e-usług, których obsługa nie będzie możliwa w oparciu o dotychczas wykorzystywane rozwiązania. Dostosowywanie obecnie użytkowanego systemu informatycznego nie jest celowe zarówno ze względów technicznych jak i ekonomicznych. Przeprowadzona analiza skłania do budowy dedykowanego pod zakładane cele nowego systemu. Czy w związku z powyższym, za spełnienie kryterium zostanie uznane utworzenie nowego systemu informatycznego spełniającego wymogi Ustawy z dnia 4.04.2019 r., który będzie realizował zakładane cele?

Zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, do której odnosi się kryterium merytoryczne jakościowe 8. Poprawa dostępności cyfrowej, za dostosowanie istniejących systemów informatycznych do wymogów wynikających ze standardów dostępności cyfrowej uznawane będą działania zapewniające dostępność cyfrową istniejących stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ich publikacji.
Utworzenie nowego systemu informatycznego spełniającego wymogi ww. ustawy, który będzie realizował zakładane cele nie będzie punktowane w ramach niniejszego kryterium.
Należy nadmienić, że zgodnie z kryterium horyzontalnym w ramach FEP 2021-2027 każdy produkt projektu musi być zgodne z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych, która odnosi się do sposobu realizacji i zakresu, w tym: równości i niedyskryminacji, dostępności, niezależnego życia i włączenia społecznego, dostępu do informacji czy prawa do pracy i zatrudnienia.

  1. Czy w związku z dokumentem Analiza kosztów i korzyści i pytaniem nr 7 z 14 czerwca (Czy analiza kosztów i korzyści może mieć formę opisową? Ze względu na zapisy kryterium „Zgodność z zasadą skuteczności, wydajności i optymalności”, w którym uwzględniono m.in. czynniki takie jak koszty realizacji zadań, czy koszty ponoszone przez użytkowników, analiza kosztów i korzyści powinna zawierać przypisane do wskazanych czynników wartości pieniężne.) wymagane są jakieś obowiązkowe dane, które musi zawierać taki dokument – oprócz wartości pieniężnych, czy jest jakiś wzór dokumentu i czy taki dokument może zostać sporządzony wewnętrznie czy też musi go sporządzić niezależny ekspert?

Przy opracowaniu analizy kosztów i korzyści należy bazować na Wytycznych dotyczących zagadnień zw. z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym hybrydowych na lata 2021 – 2027 Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Ponadto należy mieć na uwadze, że przedłożona analiza musi pozwalać na ocenę projektu w kryterium dopuszczającym merytorycznym 10. Zgodność z zasadą skuteczności, wydajności i optymalności, tj. musi uwzględniać czynniki ujęte w opisie kryterium. Z uwagi na różnorodność typów projektów w naborze nie został narzucony jednolity wzór ww. dokumentu. Nie ma także wymogu by analizę opracowywał niezależny ekspert, więc może zostać ona opracowana samodzielnie przez Wnioskodawcę.

  1. Czym zgodnie z punktem 8.7.2 są nowe e-usługi i nowe platformy. Nowe/niepowtarzalne w skali kraju czy nowe dla beneficjenta? I czy w związku z tym że platforma EZDRP jeszcze nie działa to nie możemy z niej skorzystać tylko zmuszeni jesteśmy korzystać z komercyjnych i to spełnia kryteria 8.7.3 regulaminu?

Tworzone e-usługi lub platformy powinny być nowe / niepowtarzalne dla beneficjenta. Ponadto tworzone e-usługi powinny być interoperacyjne i kompatybilne z poziomem krajowym oraz poprzedzone analizą kosztów i korzyści. Interoperacyjność i kompatybilność e-usług i platform z poziomem krajowym polega na usprawnieniu współpracy narzędzi informatycznych używanych przez różne podmioty administracji publicznej. Interoperacyjność w obszarze informatyzacji, która przyczynia się do eliminacji barier we współdziałaniu i upraszcza funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, wymaga stosowania tych samych pojęć, standardów i niekiedy takich samych narzędzi. Założenia zdolności współpracy systemów na poziomie krajowym zostały ujęte w Architekturze Informacyjnej Państwa. Opis celów, założeń, modeli projektowych AIP jak również opis kompleksowego modelu realizacji e-usług oraz lista kluczowych rejestrów publicznych (ponad 150 rejestrów) znajdują się na rządowym Portalu Interoperacyjności i Architektury Informacyjnej Państwa na stronie https://www.gov.pl/web/ia. Wnioskodawca w ramach naboru powinien wykazać, że wszelkie działania polegające na informatyzacji, podejmowane są przez organy na jak najniższym szczeblu, są niezbędne i ekonomicznie zasadne. Ponadto powinien udowodnić, że wdrażane przez niego rozwiązania nie zakłócają / dublują e-usług i rejestrów publicznych uruchamianych centralnie oraz poszerzają zakres zasobów informacyjnych państwa.

  1. Proszę o informację jakie załączniki byłyby wymagane gdyby jst składała wniosek na poprawę cyberbezpieczeństwa i portal e-usług dla mieszkańca.

Bez względu na typ wnioskodawcy i typ projektu Wnioskodawca ma obowiązek wypełnić wniosek o dofinansowanie zgodnie z Instrukcją wypełniania formularza wniosku dołączając do niego wszystkie niezbędne załączniki wymienione w części J wniosku.

  1. Czy kwalifikowalne są wydatki na wsparcie techniczne polegające na aktualizacji sprzętu sieciowego typu zapory sieciowe, które są niezbędne do prawidłowego działania sprzętu?

W ramach typu projektu z zakresu Cyberbezpieczeństwa możliwe są działania służące niezakłóconej pracy oraz osiągnięciu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych wspomagających wykonywanie obowiązków ustawowych. Aktualizacji oprogramowania sprzętu sieciowego typu zapory sieciowe, które są niezbędne do prawidłowego działania systemu teleinformatycznego, mogą być uznane za wydatki kwalifikowalne, o ile zakup tego sprzętu wraz z oprogramowaniem nie został zrealizowany w ramach innego projektu, który znajduje się w okresie trwałości.

  1. Gdzie we wniosku należy uwzględnić koszt przygotowania wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, jako koszt kwalifikowany? Jeśli jest to usługa zlecona na zewnątrz, to jej koszt zostanie poniesiony przed datą rozpoczęcia realizacji projektu, a system nie pozwala na utworzenie np. zadania "Przygotowanie WoD" z datą wcześniejszą niż rozpoczęcie projektu. Jak później "odzyskać"/rozliczyć ten koszt na etapie realizacji projektu, jeśli faktura wystawiona przez wykonawcę WoD będzie miała datę wcześniejszą niż rozpoczęcie projektu, ale nie wcześniejszą niż data złożenia wniosku?

Zgodnie z Instrukcją wypełniania formularza wniosku o dofinansowanie przez datę rozpoczęcia realizacji projektu należy rozumieć:

  1. datę poniesienia pierwszego wydatku w projekcie (w przypadku, gdy w projekcie zostały jako pierwsze poniesione wydatki związane z przygotowaniem projektu - np. dokumentacja techniczna, itp., wówczas za datę rozpoczęcia realizacji projektu należy przyjąć datę zapłaty za ten wydatek)
    lub
  2. rozpoczęcie robót budowlanych związanych z inwestycją lub pierwsze prawnie wiążące zobowiązanie do zamówienia urządzeń lub inne zobowiązanie, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna. Należy przez to rozumieć:
  • w przypadku robót budowlanych – pierwszą datę wpisu do dziennika budowy,
  • w przypadku dostawy sprzętu i oprogramowania – datę zawarcia umowy z dostawcą.

zależnie od tego, co nastąpi najpierw.

Data ta nie może być wcześniejsza niż 1 stycznia 2021 r. Usługa przygotowania wniosku o dofinansowanie powinna być jednym z zadań ujętych w części D wniosku o dofinansowanie.

  1. Jednym z kryteriów oceny wniosku o dofinansowanie jest "Stabilność finansowania podczas eksploatacji". We wniosku o dofinansowanie (w sekcji Dodatkowe informacje) znajduje się pole opisowe, w którym należy przedstawić informacje uzasadniające/potwierdzające to, że zapewniona zostanie stabilność finansowania projektu.
    Proszę o informację czy z punktu widzenia oceny wniosku o dofinansowanie wystarczające będzie opisowe przedstawienie w tym polu oszacowanych danych dotyczących prognozowanego wpływu przedsięwzięcia na poziom kosztów eksploatacyjnych wraz ze wskazaniem i uzasadnieniem informacji potwierdzających dobrą sytuacje finansową wnioskodawcy, która umożliwi mu zapewnienie pokrycia kosztów utrzymania i eksploatacji efektów realizacji projektu.
    W przypadku gdyby jednak opisana powyżej opisowa koncepcja odniesienia się do tego kryterium była niewystarczająca, proszę o informację czy w zakresie potwierdzenia stabilności finansowania projektu podczas eksploatacji konieczne jest przedkładanie jakichkolwiek dodatkowych załączników.
    Informacyjnie dodam, że w naszym przypadku wnioskodawcą będzie gmina, a więc w zakresie danych finansowych obowiązkowo musimy przedłożyć sprawozdania z wykonania budżetu gminy za dwa ostatnie lata.

Szczegółowy opis dotyczący tego jakie informacje powinny znaleźć się w przywołanym polu opisowym znajduje się w definicji kryterium merytorycznego ocenianego tylko przez eksperta ds. analizy finansowej i ekonomicznej pn. Stabilność finansowania podczas eksploatacji oraz Instrukcji wypełniania formularza wniosku o dofinansowanie, Sekcja IX Dodatkowe informacje: „W polu należy wykazać, że Wnioskodawca i Partner/rzy posiadają niezbędne zasoby i mechanizmy finansowe, aby pokryć koszty eksploatacji i utrzymania projektu, tak by zapewnić stabilność ich finansowania. Należy podać informacje w zakresie:

  • jaki podmiot będzie odpowiadał za utrzymanie infrastruktury powstałej w wyniku projektu?
  • dotychczasowych oraz planowanych po realizacji projektu kosztów eksploatacji, pozostałych kosztów oraz kosztów finansowych (związanych z projektem),
  • dotychczasowych oraz planowanych po realizacji projektu przychodów operacyjnych, pozostałych przychodów (w tym dotacji), przychodów finansowych (związanych z projektem),
  • oszczędności kosztów operacyjnych – jeśli dotyczy,
  • należności i zobowiązań, w szczególności istotnego krótko i długoterminowego zadłużenia, którego obsługa może wpłynąć na stabilność finansową projektu,
  • innych istotnych informacji i warunków które mogą może wpłynąć na stabilność finansową projektu (np. zmiany cen rynkowych, zmiany przepisów),
  • uzasadnienia, że minimum w okresie trwałości projektu określonego zgodnie z art. 65 Rozporządzenia UE nr 2021/1060 Wnioskodawca i Partner/rzy będą w stanie pokryć koszty utrzymania i eksploatacji produktów projektu.”

W związku z powyższą definicją, nie ma konieczności przedkładania dodatkowych załączników potwierdzających stabilność finansowania projektu, poza wymienionymi w Instrukcji wypełniania formularza wniosku o dofinansowanie w Sekcji VIII Analiza ryzyka linkami wskazującymi sprawozdania z wykonania budżetu za ostatnie dwa lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie oraz uchwały rady gminy/powiatu/sejmiku województwa w sprawie uchwały budżetowej aktualnej na dzień składania wniosku (dot. JST, ich związków i stowarzyszeń).

Informacja z 14 czerwca 2023 r. 

  1. Gmina zamierza złożyć wniosek w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Priorytet FEPK.01. Konkurencyjna i Cyfrowa Gospodarka, działanie FEPK.01.02 Cyfryzacja, nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23.
    W ramach projektu przewidziane są m.in. zadania utworzenia platformy E-usług oraz utworzenia sytemu eWoda - służącego do komunikacji z użytkownikami gminnej sieci wodociągowej poprzez obsługę indywidualnych profili odbiorców usług komunalnych.
    Zadanie utworzenia platformy E-usług realizowane będzie na mieniu gminy.
    Zadanie utworzenia systemu eWoda realizowane będzie na mieniu (sieć wodociągowa) Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp.z.o.o w Strzyżowie, którego właścicielem jest Gmina. Przedsiębiorstwo także będzie użytkowało system eWoda.
    Czy zatem, jedynym beneficjentem projektu może być wyłącznie Gmina, która infrastrukturę tworzącą system eWoda przekaże nieodpłatnie w użytkowanie ww. Przedsiębiorstwu, czy konieczne jest realizowanie projektu, jako projektu partnerskiego Gminy i Przedsiębiorstwa?

 Zasady dot. realizacji projektów partnerskich określa art. 39 ustawy wdrożeniowej. Kwestię kto będzie wnioskodawcą oraz to czy konieczne jest zawieranie partnerstwa powinna rozstrzygnąć gmina i spółka z o.o. ze 100% udziałem środków gminy we własnym zakresie uwzględniając w szczególności ust. 11-13 ww. artykułu 39. Należy zaznaczyć, że w ramach ogłoszonego naboru dla Działania 1.2 partnerzy muszą spełniać wymogi wskazane m.in. w Regulaminie wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23. Dokumentacja naborowa nie zabrania, ale również nie wymaga udziału w roli partnera jednostki podległej JST, posiadającej osobowość prawną, w której JST ma 100% udziałów w projekcie składanym przez gminę.
Jednocześnie informuję, iż sposób przekazania środków trwałych na rzecz jednostki podległej powinna określać umowa regulująca zasady i sposób użyczenia / przekazania środków trwałych. Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z zapisami § 5 Wzoru Umowy o dofinansowanie Projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, to Beneficjent ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość realizacji podpisanej Umowy o dofinansowanie projektu.

  1. Czy w ramach naboru: 1.2 Cyfryzacja (FEPK.01.02.-IZ.00-001/23) i planowanych do dofinansowania typów projektów można realizować wyłącznie typy 2 i 4 projektu?
    Czy możliwe jest otrzymanie dofinansowania na:

1)    zaprojektowanie i wdrożenie systemu klasy SIEM (wspierającego cyberbezpieczeństwo);

2)    zaprojektowanie systemu back office celem poprawy w zakresie pracy zdalnej pracowników podmiotu;

3)    utworzenie lub modernizację strony internetowej podmiotu w celu zgodności z WCAG?
Czy koszt szkoleń dla pracowników będzie w takim przypadku kosztem kwalifikowalnym?

Ad.1. Zgodnie z zapisami rozdziału 4, punkt 4.1 Regulaminu wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23, niniejsze postępowanie prowadzone jest dla pięciu typów projektu, które można ze sobą łączyć, natomiast nie jest to warunek konieczny.

Ad.2, 3. Zaprojektowanie i wdrożenie systemu klasy SIEM (wspierającego cyberbezpieczeństwo), zaprojektowanie systemu back office celem poprawy funkcjonalności systemu w zakresie pracy zdalnej pracowników podmiotu oraz utworzenie lub modernizacja strony internetowej podmiotu w celu zgodności z WCAG, jest zgodna z celem działania jakim jest czerpanie korzyści z cyfryzacji, dlatego mogą stanowić wydatek kwalifikowalny.

Szkolenia dla pracowników, jeżeli zostaną przez wnioskodawcę wyczerpująco uzasadnione, w szczególności w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz efektywności wydatkowania środków publicznych, można uznać za koszty kwalifikowalne. 

  1. Czy w ramach rzeczowego naboru możliwy jest zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie w Miejskim Zarządzie Budynków?

Zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie w Miejskim Zarządzie Budynków jest zgodne z celem działania jakim jest czerpanie korzyści z cyfryzacji, dlatego może stanowić wydatek kwalifikowalny.

  1. Czy istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na niniejsze rozwiązania:
  • wdrożenie e-usługi w Urzędzie Gminy w zakresie przyjaznej deklaracji podatkowej i śmieciowej,
  • wdrożenie systemu zapewniającego bezpieczeństwo przechowywania danych na komputerach Urzędu Gminy,
  • zakup licencji na oprogramowania i produkty informatyczne (systemy operacyjne),
  • poprawa dostępności cyfrowej strony internetowej potencjalnego Wnioskodawcy,
  • wdrożenie systemu monitoringu środowiska np: lasów, jezior?

Kwalifikowalność wydatków w ramach przedmiotowego naboru określają krajowe Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 oraz Katalog wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR) stanowiący Załącznik do Uchwały Nr 471/9796/23 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 20 marca 2023 r. Wydatki muszą się wpisywać w cel działania i typy projektów wskazane w Regulaminie wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23.
W związku z powyższym wdrożenie e-usługi w urzędzie gminy w zakresie przyjaznej deklaracji podatkowej i śmieciowej, wdrożenie systemu zapewniającego, bezpieczeństwo przechowywania danych na komputerach urzędu gminy oraz zakup licencji na oprogramowanie i produkty informatyczne (systemy operacyjne) należy uznać za wydatki kwalifikowalne w ramach przedmiotowego naboru.
Wszystkie projekty realizowane w ramach FEP 2021-2027 muszą być zgodne z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych, która odnosi się do sposobu realizacji i zakresu, w tym: równości i niedyskryminacji, dostępności, niezależnego życia i włączenia społecznego, dostępu do informacji czy prawa do pracy i zatrudnienia. W związku z tym, działania zmierzające do zapewnienia dostępności stron internetowych uznaje się za wydatki kwalifikowalne w ramach przedmiotowego naboru.
W przypadku wdrożenia systemu monitoringu środowiska np: lasów, jezior, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy będzie ono wydatkiem kwalifikowalnym, gdyż nie zostało określone na jakich zasadach system ten miałby działać i rozwiązaniu jakich problemów służyć. Ponadto, należy podkreślić, że uruchamiane systemy muszą służyć do wykonywania zadań, do których wnioskodawca jest zobligowany przepisami prawa i nie mogą wchodzić w kompetencje innych instytucji, np. GIOŚ. 

  1. W odniesieniu do zapisu: "nowe lub zmodernizowane e-usługi i platformy są interoperacyjne i kompatybilne z poziomem krajowym" jak należy rozumieć poziom krajowy?

Interoperacyjność i kompatybilność e-usług i platform z poziomem krajowym polega na usprawnieniu współpracy narzędzi informatycznych używanych przez różne podmioty administracji publicznej. Interoperacyjność w obszarze informatyzacji, która przyczynia się do eliminacji barier we współdziałaniu i upraszcza funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia, wymaga stosowania tych samych pojęć, standardów i niekiedy takich samych narzędzi. Założenia zdolności współpracy systemów na poziomie krajowym zostały ujęte w Architekturze Informacyjnej Państwa. Opis celów, założeń, modeli projektowych AIP jak również opis kompleksowego modelu realizacji e-usług oraz lista kluczowych rejestrów publicznych (ponad 150 rejestrów) znajdują się na rządowym Portalu Interoperacyjności i Architektury Informacyjnej Państwa na stronie https://www.gov.pl/web/ia. Wnioskodawca w ramach naboru powinien wykazać, że wszelkie działania polegające na informatyzacji, podejmowane są przez organy na jak najniższym szczeblu, są niezbędne i ekonomicznie zasadne. Ponadto powinien udowodnić, że wdrażane przez niego rozwiązania nie zakłócają / dublują e-usług i rejestrów publicznych uruchamianych centralnie oraz poszerzają zakres zasobów informacyjnych państwa. 

  1. Czy do wniosku o dofinansowanie jako załącznik konieczne jest przedstawienie analizy kosztów i korzyści?

Zgodnie z zapisami rozdziału 8., punkt 8.7.2 Regulaminu wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23: „Tworzenie nowych e-usług lub nowych platform dla e-usług powinno być interoperacyjne i kompatybilne z poziomem krajowym oraz poprzedzone analizą kosztów i korzyści.”. W związku z powyższymi zapisami, do wniosku o dofinansowanie w załączniku „Odniesienie do kryteriów wyboru projektów” w ramach     kryteriów merytorycznych specyficznych punkt 10 Zgodność z zasadą skuteczności, wydajności i optymalności należy dodać analizę kosztów i korzyści.

  1. Czy analiza kosztów i korzyści może mieć formę opisową?

Ze względu na zapisy kryterium „Zgodność z zasadą skuteczności, wydajności i optymalności”, w którym uwzględniono m.in. czynniki takie jak koszty realizacji zadań, czy koszty ponoszone przez użytkowników, analiza kosztów i korzyści powinna zawierać przypisane do wskazanych czynników wartości pieniężne. 

  1. W odniesieniu do kryterium merytorycznego: "Zgodność z zasadą neutralności technologicznej, przystosowalność i możliwość przenoszenia danych", jak należy rozumieć neutralność technologiczną np. w odniesieniu do systemu Office, który jest powszechnie stosowany?

Celem spełnienia kryterium merytorycznego „Zgodność z zasadą neutralności technologicznej, przystosowalność i możliwość przenoszenia danych” należy przeprowadzić analizę ryzyka związanego z dostawcami, technologiami i ewentualnymi zachowaniami monopolistycznymi, odnieść się do zagadnienia związanego ze stosowaniem otwartych standardów w obszarze przechowywania i przetwarzania danych oraz założyć przeprowadzenie działań, które umożliwiają przenoszenie danych pomiędzy systemami i aplikacjami urzędów i instytucji uprawnionych. Wdrożenie powyższych warunków zapewni otrzymanie oceny „TAK” w ramach tego kryterium.
Zakup systemu biurowego np. Microsoft Office należy ująć w specyfikacji dostaw, podając opis głównych parametrów technicznych oprogramowania. W przypadku dostaw, które nie zostały jeszcze zrealizowane, nie należy podawać nazw własnych, gdyż mogłoby to naruszyć zasadę konkurencji w planowanych do przeprowadzenia zamówieniach.

  1. Ile wynosi minimalna liczba punktów, aby projekt uzyskał pozytywną ocenę na etapie oceny merytorycznej?

Zgodnie z zapisami rozdziału 2 Regulaminu wyboru projektów punkt 2.3 wymagana minimalna liczba punktów, aby projekt uzyskał pozytywną oceną na etapie oceny merytorycznej wynosi 30. 

  1. Czy działania polegające na:

1)    Opracowaniu i wdrożeniu procedur szacowania ryzyka wystąpienia incydentów krytycznych cyberbezpieczeństwa;

2)    Opracowaniu i wdrożeniu systemu zarządzania Bezpieczeństwem Informacji;

3)    Przeprowadzeniu Szkoleń z zakresu Bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa dla kadry kierowniczej oraz pracowników; mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany w projekcie?

Ze względu na zbyt ogólny charakter pytania, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
Jednakże, w ramach typu projektu z zakresu Cyberbezpieczeństwa możliwe są działania służące niezakłóconej pracy oraz osiągnięciu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych wspomagających wykonywanie obowiązków ustawowych, a także wdrożenie rozwiązań w obszarze cyberbezpieczeństwa, w celu zapobiegania i reagowania na incydenty w systemach informacyjnych. Zgodnie z art.4 pkt 7) Ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa: Krajowy system cyberbezpieczeństwa obejmuje jednostki sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 1–6, 8, 9, 11 i 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.).

Jeśli beneficjent wpisuje się w ww. katalog jednostek sektora finansów publicznych oraz typy beneficjentów określonych w  Regulaminie wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23, działania polegające na:

  • Opracowaniu i wdrożeniu procedur szacowania ryzyka wystąpienia incydentów krytycznych cyberbezpieczeństwa;
  • Opracowaniu i wdrożeniu systemu zarządzania Bezpieczeństwem Informacji; mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany.

W przypadku Szkoleń z zakresu Bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa dla kadry kierowniczej oraz pracowników, jeżeli zostaną przez wnioskodawcę wyczerpująco uzasadnione, w szczególności w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz efektywności wydatkowania środków publicznych, uznaje się za koszty kwalifikowalne.

  1. Gmina w 2019 r. przeprowadziła postępowanie przetargowe na Zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu komputerowego. W wyniku tego postępowania gmina posiada licencję na użytkowanie (bez kodów źródłowych oprogramowania). Czy koszty związane z wdrożeniem rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo systemu będącego podstawą do świadczenia e-usług (min. koszty aktualizacji do najnowszych wersji, dostosowanie do obowiązujących standardów, wytycznych i dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa i dostępności) będzie mogło uzyskać dofinansowanie w ramach prowadzonego konkursu?
    W ramach konkursu gmina planuje integrację systemów dziedzinowych z systemem EZD. Systemy już funkcjonują w gminie a ich integracja znacząco skróci ścieżki obiegu dokumentu, wyeliminuje konieczność podwójnego wprowadzania tych samych danych do różnych systemów co korzystnie wpłynie na usprawnienie procesów realizowanych przez podmiot. Czy zadanie takie będzie mogło uzyskać dofinansowanie w ramach prowadzonego konkursu? 

Koszty związane z wdrożeniem rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo systemu będącego podstawą do świadczenia e-usług oraz integracja systemów dziedzinowych z systemem EZD, jeżeli zostaną przez wnioskodawcę wyczerpująco uzasadnione koniecznością nabycia, w szczególności w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz efektywności wydatkowania środków publicznych, mogą zostać uznane za wydatki kwalifikowalne. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku gdy zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu komputerowego został sfinansowany z innych środków wspólnotowych, to będą to wydatki na zachowanie trwałości innych przedsięwzięć i będą one kosztami niekwalifikowalnymi w ramach przedmiotowego naboru.

  1. Czy w załączniku nr 7 do wniosku o dofinansowanie w zakresie specyfikacji usług jako jednostkę miary można dopisać sztuki?

W załączniku nr 7 do wniosku o dofinansowanie w zakresie specyfikacji usług jako jednostkę miary można przyjąć „sztuki” jeżeli dotyczy to usług, których wartość w praktyce wylicza się jako procent od nakładów poniesionych na roboty budowlane czy dostawy. W przypadku wdrożeń i uruchomienia środków niematerialnych i prawnych oraz wszelkiego rodzaju szkoleń i instruktaży za jednostkę miary należy przyjąć godzinę /roboczogodzinę, natomiast za ilość – faktyczną liczbę godzin/ roboczogodzin.

  1. Czy w przypadku gdy Wnioskodawcą jest Powiat, a projekt będzie realizowany przez jego jednostkę organizacyjną, jaką jest Powiatowy Zarząd Dróg (e-usługi będą dotyczyły zakresu drogowego, PZD będzie realizowało przetargi) - czy należy to traktować jako projekt partnerski? Czyli podzielić zadania między Powiat a PZD, zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku? Czy jest obowiązek zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy powiatem i jego jednostką, czy też w takiej sytuacji potrzebny jest jakiś inny dokument?

Zgodnie z zapisami rozdziału 5., punkt 5.1 Regulaminu wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23:
O dofinansowanie w ramach postępowania w zakresie wyboru projektów jako wnioskodawca lub partner mogą ubiegać się:

  • Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia,
  • Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia,
  • Uczelnie,
  • Instytucje kultury.

Jednostka podległa JST, w której JST ma 100% udziałów kwalifikuje się do typu beneficjenta jednostki organizacyjne działające w imieniu JST pod warunkiem, że posiada osobowość prawną.
Jeśli jednostka organizacyjna nie posiada osobowości prawnej, nie może wziąć udziału w przedmiotowym naborze, ani jako Partner ani jako Wnioskodawca. Dopuszcza się jednak, aby to Powiat złożył wniosek na rzecz swojej jednostki podległej, a także możliwe jest upoważnienie Powiatu dla kierownika takiej jednostki do podejmowania czynności w imieniu Powiatu.

  1. Czy środek trwały zakupiony w ramach projektu może zostać wprowadzony do ewidencji KTŚ jako zwiększenie wartości już istniejącego śr. trwałego, czy musi być przyjęcie nowego środka trwałego?

Zgodnie z zapisami Katalogów wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR) dla działania 1.2 Cyfryzacja niekwalifikowalne są m. in. wydatki na zakup wyposażenia niebędącego środkiem trwałym. Natomiast zasady ewidencjonowania środka trwałego nie wpływają na kwalifikowalność danego wydatku. Należy tego dokonać zgodnie z ustawą o rachunkowości i wewnętrznymi regulacjami danej jednostki. 

  1. Proszę o wyjaśnienie wskaźników:

1)    Liczba podmiotów, które udostępniły informacje sektora publicznego/dane prywatne on-line – czy w zakres wskaźnika wpisuje się digitalizacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań oraz fotorejestracja dróg?

2)    Liczba podmiotów wspartych w zakresie rozwoju usług, produktów i procesów cyfrowych – definicja wskazuje, że wskaźnik dotyczy instytucji podległych urzędom, a jeśli Wnioskodawcą jest JST to nie należy wykazywać tego wskaźnika?

3)    Liczba rozwiązań wykorzystujących informacje sektora publicznego/dane prywatne - czy w zakres wskaźnika wpisuje się digitalizacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań oraz fotorejestracja dróg?

 Ad. 1. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego Gmina X jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania lub przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego (wersja przekształcona), która zastąpiła dyrektywę 2003/98/WE z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, przyjęła dane geoprzestrzenne jako zbiory danych o wysokiej wartości, których ponowne wykorzystanie wiąże się z istotnymi korzyściami dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego określa sposób utworzenia zbioru danych przestrzennych, w tym m.in. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planów odbudowy oraz miejscowych planów rewitalizacji.
W związku z powyższym, w zakres wskaźnika Liczba podmiotów, które udostępniły informacje sektora publicznego/dane prywatne on-line wpisuje się digitalizacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań.
Celem udzielenia odpowiedzi czy dane pochodzące z procesu fotorejestracji dróg również są uznawane za informacje sektora publicznego należy rozważyć jakie dane będą przetwarzane w kontekście wymienionych powyżej aktów prawnych. Ponieważ tut. Instytucja nie posiada takiej wiedzy, nie ma również możliwości udzielenia odpowiedzi na pytanie.

Ad.2 W ramach wskaźnika Liczba podmiotów wspartych w zakresie rozwoju usług, produktów i procesów cyfrowych należy ująć instytucje podległe urzędom lub przez nie nadzorowane. Jeżeli podmiotem wspartym w ramach projektu będzie JST to jednostkę tą należy ująć we wskaźniku Instytucje publiczne otrzymujące wsparcie na opracowywanie usług, produktów i procesów cyfrowych.

Ad.3 W ramach wskaźnika Liczba rozwiązań wykorzystujących informacje sektora publicznego/dane prywatne należy ująć uruchomione rozwiązania cyfrowe i produkty, które wykorzystują udostępnione dane sektora publicznego lub prywatnego oraz te, które promują i wspierają dzielenie się danymi. W ramach wskaźnika nie należy przyjmować digitalizacji informacji sektora publicznego.

  1. Czy wszystkie wskaźniki produktu wymienione w Załączniku nr 6 do Regulaminu wyboru projektów – Lista wskaźników (EFRR), są wskaźnikami kluczowymi? Zgodnie z Instrukcją wypełniania formularza wniosku o dofinansowanie „Z listy rozwijalnej należy obligatoryjnie wybrać wszystkie kluczowe wskaźniki produktu adekwatnie do zakresu i celu projektu (…)”. Jeżeli dany wskaźnik nie dotyczy zakresu rzeczowego realizowanego projektu czy również należy go wybrać, określając jego wartość docelową jako „0”?

Wszystkie wskaźniki produktu wymienione w Załączniku nr 6 do Regulaminu wyboru projektów – Lista wskaźników (EFRR), są wskaźnikami kluczowymi. Jeżeli dany wskaźnik nie dotyczy zakresu rzeczowego realizowanego projektu to należy go wybrać, określając jego wartość docelową jako „0”.

  1. Definicja wskaźnika „Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” wskazuje na stosowanie udogodnień w zakresie barier architektonicznych, udogodnień w dostępie dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności ruchowymi czy sensorycznymi. Projekt ma charakter nieinfrastrukturalny i nie przewiduje wdrożenia tego typu rozwiązań typowo architektonicznych. Czy w takim przypadku powinniśmy we wniosku o dofinansowanie wybierać taki wskaźnik?

Wskaźnik "Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” nie odnosi się wyłącznie do infrastrukturalnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, ale też w ramach wskaźnika należy mierzyć rozwiązania służące osobom z niepełnosprawnościami, zarówno odbiorcom wdrożonych rozwiązań, jak i osobom wykorzystującym nabyte oprogramowanie i / lub sprzęt informatyczny jako narzędzie swojej pracy. W związku z wymogiem horyzontalnym, że każdy produkt projektu musi być w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, należy wybrać przedmiotowy wskaźnik i opisać elementy, które służą poprawie dostępności w poszczególnych obiektach.

 

Informacja z dnia 23 maja 2023 

  1. W związku z zapisami regulaminu :

Projekty z zakresu rozwoju infrastruktury danych przestrzennych i e-geodezji będą musiały uzyskać uprzednio (przed złożeniem wniosku) pozytywną opinię szczebla centralnego z zakresu geodezji (Głównego Geodety Kraju).

Prosimy o wyjaśnienie jaką konkretnie dokumentację ma przesłać beneficjent do Głównego Geodety Kraju?

Opis procedury opiniowania projektów w zakresie e-geodezji w ramach programów regionalnych oraz wzór fiszki projektowej do wydania opinii GGK znajduje się na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii pod adresem https://www.gov.pl/web/gugik/sprawozdania-i-zestawienia. Procedura nie wskazuje aby poza fiszką konieczne było przedstawienie innych dokumentów. O ewentualne dodatkowe informacje w tym zakresie można zwrócić się do GUGiK.

  1. Prosimy o wyjaśnienie:
  • Czy w ramach konkursu można nabyć (jako koszt kwalifikowalny) sprzęt informatyczny niezbędny do realizacji projektu?
  • Jeśli jest to możliwe to jakie są limity % lub kwotowe w stosunku do kosztów kwalifikowanych?

W ramach konkursu można nabyć sprzęt informatyczny, który będzie uzasadniony celami projektu oraz analizą wskazującą na brak wystarczających zasobów w administracji publicznej, niezbędnych na etapie projektowania, budowy i eksploatacji rozwiązania technicznego systemu. Na etapie oceny merytorycznej ocenie podlegać będzie czy infrastruktura techniczna jest możliwie ekonomiczna i nie generuje niepotrzebnych kosztów, przy pełnym zachowaniu potrzeb bezpieczeństwa oraz skalowalności. Obowiązkiem wnioskodawcy jest opisanie planowanej do wykorzystania infrastruktury technicznej. Wnioskodawca powinien wyraźnie wskazać, jaka część infrastruktury już istnieje, jest planowana do zakupu lub będzie wynajęta w modelu chmury obliczeniowej.W ramach przedmiotowego naboru wniosków o dofinansowanie nie przewidziano limitów procentowych i kwotowych dla sprzętu informatycznego w stosunku do kosztów kwalifikowanych.

  1. Czy w katalogu wydatków kosztów niekwalifikowanych, w których podano „kursy i szkolenia dla interesariuszy usług i grup docelowych (np. w zakresie e-administracji: kursy i szkolenia dla mieszkańców)” zawarte są również szkolenia dla pracowników administracji z obsługi nowopowstałych lub ulepszonych w ramach projektu e-usług?

Szkolenia dla pracowników administracji z obsługi nowopowstałych lub ulepszonych w ramach projektu e-usług oraz instruktaże z obsługi pozyskanej infrastruktury teleinformatycznej, jeżeli zostaną przez wnioskodawcę wyczerpująco uzasadnione koniecznością nabycia, w szczególności w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz efektywności wydatkowania środków publicznych, uznaje się za koszty kwalifikowane.

  1. Czy usługa Inżyniera kontraktu odpowiedzialnego za przygotowanie kompletnej dokumentacji w tym OPZ, określenie warunków udziału w postępowaniu pod procedurę przetargową, warunków i zapisów umowy, nadzór nad realizacją projektu od strony Wykonawcy i Zamawiającego do odbioru końcowego jest kosztem kwalifikowanym?

Zgodnie z Katalogiem wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR) do kosztów niekwalifikowalnych należy zaliczyć:

  • koszty opracowania dokumentacji związanej z udzieleniem przez beneficjenta zamówienia robót budowlanych/usług/dostaw w ramach projektu, z wyłączeniem kosztów związanych z przygotowaniem kosztorysów i przedmiarów (tj. niekwalifikowalne są koszty opracowania projektu SIWZ, projektu ogłoszenia, wzoru umowy z wykonawcą i inne);
  • koszt nadzoru (np. inwestorskiego, autorskiego) oraz opracowania dokumentacji na zakres wykraczający poza zakres rzeczowy projektu.

Przygotowanie technicznej dokumentacji projektu oraz nadzór nad wdrożeniami, dostawami, procesem digitalizacji oraz rozwojem infrastruktury w ramach działań związanych z realizacją projektu, może zostać uznany za kwalifikowany. W analizowanej sprawie kluczowe jest przedstawienie przez wnioskodawcę wyczerpującego uzasadnienia konieczności nabycia powyższych usług w szczególności w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz efektywności wydatkowania środków publicznych. Nadmienić należy, że zakres usług powinien zostać przedstawiony tak, by możliwa była weryfikacja czy przyjęty zakres i planowane do poniesienia nakłady są adekwatne do efektów jakie zostaną osiągnięte. 

  1. Czy Gospodarka Komunalna w miejscowości X jako spółka prawa handlowego kwalifikowałaby się do naboru 1.2 Cyfryzacja - nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23? Czy moglibyśmy się ubiegać o dofinansowanie w tym programie?

Zgodnie z typami beneficjentów dla danego naboru, Gospodarka Komunalna w miejscowości X jako podmiot, w którym większość udziałów lub akcji posiada jednostka samorządu terytorialnego może ubiegać się o dofinansowanie. 

  1. Czy w ramach projektu możliwe jest dofinansowanie wykonania nalotów fotogrametrycznych wraz z wykonaniem skaningu laserowego całego miasta i wykonaniem inwentaryzacji zieleni miejskiej (mapa koron drzew, mapa składu gatunkowego, zdrowotności, pni drzew itd.). Dane fotogrametryczne wykorzystywane są w codziennej pracy wydziałów urzędu miasta m.in. w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji pozwolenie na budowę, w zakresie weryfikacji składanych deklaracji podatkowych, w zakresie utrzymania zieleni miejskiej, określania potencjału solarnego, utrzymania aktualizacji baz danych, w zakresie użytków gruntowych i budynków?

W ramach przedmiotowego naboru jednym z typów projektów jest rozwój infrastruktury danych przestrzennych, w związku z tym istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na wykonanie nalotów fotogrametrycznych wraz ze skaningiem laserowym całego miasta i wykonaniem inwentaryzacji zieleni miejskiej. Wymagać to jednak będzie uzasadnienia niezbędności i celowości wskazanego wydatku. W związku z tym, że Miasto X było jednym z partnerów projektu Podkarpacki System Informacji Przestrzennej (PSIP) składanego przez Województwo Podkarpackie, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby zachować jego okres trwałości oraz aby zakresy rzeczowe projektów nie pokrywały się. Należy również pamiętać o wymogu dołączenia opinii Głównego Geodety Kraju do wniosku o dofinansowanie, jeśli projekt dotyczył będzie cyfryzacji powiatowego lub wojewódzkiego zasobu geodezji. 

  1. Miasto X w 2022 r. zrealizowało przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021, w ramach którego wykonano cyfrowe, pionowe i ukośne zdjęcia fotogrametryczne, na podstawie których została opracowana dla obszaru Miasta tzw. ortofotomapa prawdziwa oraz model 3D (trójwymiarowy). Zadanie obejmowało również skaning laserowy oraz wykonano zdjęcia sferyczne dróg publicznych z poziomu ulicy.

W ramach projektu Podkarpacki System Informacji Przestrzennej (PSIP) Miasto również otrzymało dane przestrzenne opracowane w wyniku nalotów fotogrametrycznych, ale była to tylko klasyczna ortofotomapa i skaning laserowy. Obydwa produkty cechowała jednak niższa jakość (rozdzielczość zdjęć i gęstość punktów skaningu) w stosunku do opracowanych w 2022 roku i były one sporządzone głównie do wykorzystania w procesie modernizacji ewidencji gruntów i budynków, która w ramach PSIP została już zakończona.

W ramach naboru do programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 chcieliśmy wykonać cyfrowe, pionowe i ukośne zdjęcia fotogrametryczne, na podstawie których zostanie opracowana dla obszaru Miasta tzw. ortofotomapa prawdziwa oraz model 3D (trójwymiarowy). Zadanie obejmowałoby również skaning laserowy, którego wyniki posłużą do stworzenia Numerycznego Modelu Terenu oraz Numerycznego Model Pokrycia Terenu. Jako uzupełnienie danych pozyskanych z nalotów planuje się także wykonanie zdjęć sferycznych dróg publicznych z poziomu ulicy. Powyższe dane przestrzenne byłyby pozyskane w roku 2024.

Nowo pozyskane dane byłyby publikowane nieodpłatnie na ogólnodostępnym serwisie www Miasta uruchomionym w ramach projektu ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Jest on serwisem internetowym, który integruje kilka typów danych w jednym oknie mapy – ortofotomapy, zdjęcia ukośne, chmurę punktów oraz modele 3D. Rozwiązanie umożliwia ponadto porównywanie danych aktualnych z archiwalnymi, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie zmian, jakie zaszły na przestrzeni lat. Udostępnienie w istniejącym już serwisie jeszcze aktualniejszych danych należy więc traktować jako wzmocnienie trwałości niniejszego projektu.

Podsumowując, dane zebrane z nalotów w 2024 r. byłyby opublikowane w ww. serwisie jako aktualna warstwa - tzw. ortofotomapa prawdziwa, co byłoby zgodne z typem projektu wskazanym w regulaminie naboru wniosków tj. Rozwój infrastruktury danych przestrzennych oraz miałoby znaczący wpływ na usprawnienie procesów realizowanych przez Urząd i podmioty zewnętrzne, które miałyby dostęp do aktualnych danych.

Zgodnie z Katalogiem wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR) do kosztów niekwalifikowalnych należy zaliczyć utrzymanie produktów projektu. Mając na uwadze, że Miasto X w 2022 r. zrealizowało w ramach funduszy norweskich projekt w ramach którego opracowana została ortofotomapa prawdziwa i model 3D, a w wyniku realizacji projektu Podkarpacki System Informacji Przestrzennej (PSIP) Miasto X otrzymało dane przestrzenne opracowane w wyniku nalotów fotogrametrycznych - klasyczną ortofotomapę i skaning laserowy, zdaniem tut. Departamentu udostępnienie „jeszcze aktualniejszych danych” poprzez wykonanie cyfrowych, pionowych i ukośnych zdjęć fotogrametrycznych należy traktować w tym przypadku jako wydatki na zachowanie trwałości innych przedsięwzięć i uznać za koszty niekwalifikowalne w ramach przedmiotowego naboru. Jak wskazane zostało w zapytaniu przedsięwzięcie polegające na udostępnieniu jeszcze aktualniejszych danych należy traktować jako „wzmocnienie trwałości ww. projektu”.

  1. Czy w ramach projektu mogą zostać dofinansowane jedynie e-usługi o co najmniej 4 poziomie dojrzałości czy też projekt może obejmować usługi o niższym stopniu dojrzałości?

W ramach przedmiotowego naboru dopuszczone są projekty obejmujące niższe stopnie dojrzałości, jednak zgodnie z kryterium merytorycznym jakościowym Wpływ projektu na zwiększenie dostępności e-usług publicznych, punkty przyznawane są jedynie za e-usługi na co najmniej 4 poziomie dojrzałości.

  1. Proszę o informację czy w ramach projektu może zostać dofinansowane wdrożenie tzw. systemu GNSS (Global Navigation Satellite Systems), który byłby wykorzystywany do obsługi lotów na lotnisku (lotniskiem zarządza spółka miasta).

Uzyskanie dofinansowania na wdrożenie systemu, który byłby wykorzystywany do obsługi lotów, nie jest możliwe w ramach działania FEPK.01.02 Cyfryzacja programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, gdyż nie wpisuje się w typy projektów możliwych do realizacji w ramach ogłoszonego naboru wniosków.

  1. Jakie rodzaje wydatków są w ramach budżetu projektu limitowane i na jakiej podstawie?

Zgodnie z zapisami Katalogu wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR), przyjętego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie uchwałą z dnia 20 marca 2023 r., przewidziano limit kwotowy na wydatki bezpośrednie poniesione w związku z przygotowaniem projektu, tj. sporządzeniem wniosku o dofinansowanie i wymaganych załączników wraz z ewentualnymi poprawkami/uzupełnieniami - maksymalny koszt kwalifikowalny wynosi 20 000 zł. Limit ten nie obejmuje dokumentacji technicznej i dokumentacji środowiskowej. Natomiast koszty pośrednie rozliczane są wyłącznie stawką ryczałtową w wysokości 0,5% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich.

  1. Czy kosztem kwalifikowalnym może być opracowanie wniosku o dofinansowanie, studium wykonalności i analizy finansowej? Czy wydatki te są limitowane i czy mogą one znaleźć się w ramach kosztów bezpośrednich?

Jak wskazano w informacji powyżej przygotowanie wymienionych dokumentów uznaje się za kwalifikowalne koszty bezpośrednie. Dla projektów, których całkowity koszt kwalifikowalny w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie jest równy lub większy niż 50 mln zł, tj. dla projektów, dla których wymagane jest studium wykonalności - maksymalny koszt kwalifikowalny wynosi 40 000 zł. 

  1. Czy dany Wnioskodawca może złożyć więcej niż 1 wniosek o dofinansowanie w ramach ogłoszonego ww. naboru?

W przedmiotowym naborze nie ma limitów dotyczących ilości złożonych wniosków przez jednego beneficjenta, w związku z tym Wnioskodawca może złożyć więcej niż jeden wniosek w ramach tego naboru. 

  1. Czy kosztem kwalifikowanym może być

a.    zakup urządzenia wielofunkcyjnego, które będzie wykorzystywane do digitalizacji zasobów oraz do systemu obiegu dokumentów

b.    aktualizacja posiadanego oprogramowania dziedzinowego (podniesienie wersji) która pozwoli na wdrożenie najnowszych zabezpieczeń

c.    zakup plotera dla usług związanych z geodezją np. do celów wydruku map dla celów projektowych?

Zakup urządzenia wielofunkcyjnego, które będzie wykorzystywane do digitalizacji zasobów lub do systemu obiegu dokumentów oraz aktualizacja posiadanego oprogramowania dziedzinowego (podniesienie wersji), która pozwoli na wdrożenie najnowszych zabezpieczeń może zostać uznane za kwalifikowane. W analizowanej sprawie kluczowe jest przedstawienie przez wnioskodawcę wyczerpującego uzasadnienia rozwiązań przyjętych na gruncie projektu, w szczególności w kontekście jego celów oraz efektywności wydatkowania środków publicznych.

Zakup plotera dla usług związanych z geodezją np. do celów wydruku map dla celów projektowych jest niezgodne z celem przedmiotowego konkursu jakim jest dostarczenie rozwiązań TIK, usług elektronicznych i aplikacje dla administracji umożliwiających czerpanie korzyści z cyfryzacji przez obywateli i przedsiębiorstwa.

Należy podkreślić, że ostateczna decyzja dotycząca m.in. kwalifikowalności zakresu rzeczowego projektu będzie podjęta przez Komisję Oceny Projektów na etapie jego oceny na podstawie kompletnej dokumentacji złożonej w odpowiedzi na ogłoszony nabór.

  1. W liście wskaźników produktu brak jest wskaźnika dot. usług na 5 poziomie dojrzałości. Czy planując taką usługą wskaźnik ten należy stworzyć samodzielnie?

Zgodnie z zapisami załącznika nr 6 do Regulaminu wyboru projektów w ramach wskaźnika „Liczba usług publicznych udostępnionych on-line o stopniu dojrzałości co najmniej 4 – transakcja” należy ujmować również usługi o stopniu dojrzałości 5, czyli takie, które oprócz możliwości pełnego załatwienia danej sprawy zawierają dodatkowo mechanizmy personalizacji, tj. dostosowania sposobu świadczenia do szczególnych uwarunkowań i potrzeb klienta. 

  1. W liście wskaźników mowa jest o modernizacji/wdrożeniu usług na 3 poziomie dojrzałości. Czy projekt powinien przewidywać tego rodzaju usługi? Zgodnie z kryteriami oceny nie są one punktowane.

W ramach projektu mogą zostać uruchomione /zmodernizowane e-usług na 3. poziomie dojrzałości, jednakże nie jest to warunek konieczny realizacji przedsięwzięcia i w ramach kryteriów jakościowych nie przewidziano punktów za ich wdrożenie.

  1. W liście wskaźników produktu przewidziano wskaźnik "Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami". Prosimy o wskazanie w jakiej sytuacji należy wykazać realizację tego wskaźnika? Typy projektów w konkursie przewidują przede wszystkim inwestycje związane z oprogramowaniem i/lub sprzętem informatycznym.

W ramach wskaźnika „Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” należy ująć liczbę obiektów w ramach realizowanego projektu, które zaopatrzono w specjalne podjazdy, windy, urządzenia głośnomówiące, bądź inne udogodnienia (tj. usunięcie barier w dostępie, w szczególności barier architektonicznych) ułatwiające dostęp do tych obiektów i poruszanie się po nich osobom z niepełnosprawnościami, w szczególności ruchowymi czy sensorycznymi. W ramach wskaźnika należy mierzyć rozwiązania służące osobom z niepełnosprawnościami, zarówno odbiorcom wdrożonych rozwiązań, jak i osobom wykorzystującym nabyte oprogramowanie i / lub sprzęt informatyczny jako narzędzie swojej pracy. 

  1. Czy jest możliwości uzyskania dofinansowania w ramach naboru FEPK.01.02-IZ-00-001/23 na stworzenie "Aplikacji zarządzania efektywnością energetyczną". Aplikacja ta, miałaby za zadanie tworzenie zdigitalizowanej bazy zużycia mediów w celu jej przetwarzania, a co za tym idzie efektywnym zarządzaniem ekonomicznym w tym obszarze.

Realizacja projektu, którego celem jest stworzenie aplikacji zarządzającej zdigitalizowaną bazą zużycia mediów w celu jej przetwarzania, nie jest możliwa w ramach przedmiotowego naboru. Zgodnie z linią demarkacyjną, określającą podział interwencji i zasad wdrażania programów krajowych i regionalnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027, cyfrowe rozwiązania polegające na optymalizacji różnego rodzaju procesów, w tym m.in. rozwiązania z obszaru inteligentne miasta mogą zostać wsparte tylko z poziomu krajowego. Możliwości dofinansowania opisanego rozwiązania należy szukać w ramach celu szczegółowego Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i instytucji publicznych perspektywy 2021-2027 w programach realizowanych centralnie.

  1. W Regulaminie wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny – pkt 7 Limity dotyczące wartości projektu oraz wysokości dofinansowania w ppkt 7.1 wskazano, że maksymalny poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych w projekcie (środki UE) wynosi 85%, natomiast w ppkt 7.2 wskazano, że maksymalny poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych w projekcie (środki UE + współfinansowanie ze środków krajowych przyznane beneficjentowi) wynosi 85%.
    Proszę o informację, w jaki sposób mamy rozumieć ten zapis?
    Czy 15% wymaganego wkładu własnego beneficjenta może być sfinansowane dotacją celową przyznaną instytucji kultury ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego? – wówczas 85% kosztów kwalifikowalnych finansowane będzie ze środków UE, a 15% kosztów kwalifikowalnych finansowane jest ze środków Województwa Podkarpackiego?
    Czy może w tej sytuacji będziemy mieć do czynienia z zapisem wskazanym w ppkt 7.2, tj. wartość przyznanego dofinansowania ze środków UE + środki z dotacji celowej Województwa podkarpackiego mogą sfinansować maksymalnie 85% kosztów kwalifikowalnych w projekcie, natomiast 15% kosztów kwalifikowalnych muzeum powinno zabezpieczyć ze środków własnych? 

Dotacja celowa przyznana instytucji kultury ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego nie jest współfinansowaniem projektu ze środków krajowych przyznanych Beneficjentowi. Jeżeli 15% wymaganego wkładu własnego Beneficjenta zostanie sfinansowane z ww. dotacji celowej, to 85% kosztów kwalifikowanych będzie możliwe do sfinansowania ze środków UE – zastosowanie będzie miał ppkt. 7.1 Regulaminu wyboru projektów.

  1. W pkt. 8 Regulaminu wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny – Inne wskazano, że wsparciem objęte zostaną w szczególności e-usługi w pełni dostępne online (min. 4 stopień dojrzałości e-usług, zgodnie z którym klient może dokonać wszystkich czynności niezbędnych do załatwienia danej sprawy urzędowej drogą elektroniczną, tzn. możliwa jest pełna elektroniczna obsługa sprawy, uzyskanie odpowiedzi z urzędu tą samą drogą uwzględniające wydanie decyzji oraz dokonanie płatności za usługę online).
    Zgodnie z zapisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dn. 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego ponowne wykorzystanie dokumentów jest bezpłatne, przy czym bibliotekach, w tym uniwersyteckich, muzeach i archiwach dopuszcza się możliwość odzyskiwania kosztów krańcowych poniesionych w związku z reprodukowaniem, udostępnianiem i rozpowszechnianiem dokumentów, a także anomizacją danych osobowych.
    W przypadku bibliotek, w tym uniwersyteckich, muzeów i archiwów całkowity przychód z wydawania dokumentów i zezwalania na ich ponowne wykorzystanie we właściwym okresie obrachunkowym nie może przekraczać kosztów gromadzenia, produkowania, reprodukowania, rozpowszechniania i zabezpieczania przechowywanych danych i weryfikacji praw oraz – w stosownych przypadkach – kosztów anomizacji danych osobowych oraz kosztów środków zastosowanych w celu ochrony informacji handlowych (Artyków 6 – 8 dyrektywy).
    Czy w związku z tym, we wniosku można założyć, że Beneficjent oraz muzea będące Partnerami projektu będą pobierały opłaty za możliwość ponownego wykorzystania informacji przez klienta końcowego (np. w celach komercyjnych)?
    Czy w przypadku kiedy zakładamy możliwość osiągania przychodu z realizacji przedsięwzięcia w wysokości nie przekraczającej 20% wartości projektu, to czy otrzymane dofinansowanie ze środków UE pozostanie w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych?

Mając na uwadze zapisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024 z dnia 20.06.2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego, w szczególności artykuł 6. dotyczący zasad pobierania opłat można założyć, że Beneficjent oraz muzea współrealizujące projekt będą pobierały opłaty za możliwość ponownego wykorzystywania informacji przez klienta końcowego.

Zgodnie z przypisem 305. Zawiadomienia Komisji w sprawie pojęcia pomocy państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (2016/C 262/01): „(…) użytkowanie infrastruktury do celów gospodarczych można uznać za działalność pomocniczą, jeżeli wydajność przydzielana co roku na taką działalność nie przekracza 20 % całkowitej rocznej wydajności infrastruktury”. Możliwość osiągania przychodu z realizacji przedsięwzięcia nie przekraczającego 20% całkowitej rocznej wydajności infrastruktury, nie pozbawia Beneficjenta prawa otrzymania dofinansowania ze środków UE w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych.

  1. Zgodnie z Katalogiem wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027; kosztem kwalifikowalnym jest wydatek spełniający warunki kwalifikowalności wskazany w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności na lata 2021-2027. Jako jeden z katalogu kosztów niekwalifikowalnych wskazano zakup wyposażenia niebędącego środkiem trwałym.
    Czy istnieje przepis, który w sposób jednoznaczny określa co jest środkiem trwałym, jaka musi być jego minimalna wartość, itp. (oprócz wskazanej w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności na lata 2021-2027 z dn. 18 listopada 2022r. ustawy o rachunkowości)?
    Czy zakwalifikowanie zakupu jako środek trwały jest kwalifikowalne zgodnie z polityką Beneficjenta/Partnerów?

Nie istnieje zapis, który jednoznacznie określałby minimalną wartość środka trwałego. Zakwalifikowanie zakupu jako środek trwały musi być zgodne z ustawą o rachunkowości.

  1. Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności na lata 2021-2027 z dn. 18 listopada 2022r. dopuszczalna jest sytuacja, w której podmiot upoważniony przez Beneficjenta do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych jest właścicielem części majątku wytworzonego w związku z realizacją projektu.
    Czy w związku z tym, Beneficjent niezależnie od tego czy sam ponosi wydatki kwalifikowalne czy upoważni inny podmiot – Partnera do ich ponoszenia jest odpowiedzialny za prawidłową realizację projektu i odpowiada przed instytucją, z którą podpisał umowę o dofinansowanie projektu, za prawidłowość całości wydatków kwalifikowalnych ponoszonych w ramach projektu jest uprawniony/upoważniony do przeprowadzenia postępowania przetargowego dla wszystkich Partnerów uczestniczących w projekcie na dostawę zakupów i usług, natomiast Beneficjent oraz każdy z Parterów sam rozlicza swoje wydatki poniesione na realizację projektu i ujmuje je w swoich księgach rachunkowych?
    Czy środki dotacji są przekazywane na rachunek Beneficjenta, natomiast Beneficjent dokonuje transferu środków pomiędzy Partnerami?

Zgodnie z zapisami § 5 Wzoru Umowy o dofinansowanie Projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 Beneficjent ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość realizacji podpisanej Umowy przez Partnerów i jednostki organizacyjne Beneficjenta, niezależnie od tego kto będzie ponosił wydatki kwalifikowalne i przeprowadzał postępowania przetargowe. Środki dotacji przekazywane są na rachunek Beneficjenta wskazany w umowie o dofinansowanie i Beneficjent sam dokonuje transferu środków pomiędzy Partnerami projektu.

  1. Czy dotacja będzie przekazywana na zasadzie zaliczki, czy refundacji wydatków?

Zgodnie z zapisami § 10 Wzoru Umowy o dofinansowanie Projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 Przekazane Beneficjentowi środki dofinansowania w formie zaliczki nie mogą przekroczyć 60% dofinansowania Projektu, liczonej wg wartości z obowiązującej Umowy wraz z aneksami, natomiast w przypadku gdy Beneficjentem jest wojewódzka osoba prawna Województwa Podkarpackiego w formie zaliczki może zostać wypłacone do 100% dofinansowania.

  1. Jaki jest katalog kosztów kwalifikowalnych w ramach naboru? Czy doradztwo jest kosztem kwalifikowalnym?

Kwalifikowalność wydatków w ramach przedmiotowego naboru określają krajowe Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 oraz Katalog wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR) stanowiący Załącznik do Uchwały Nr 471/9796/23 Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie z dnia 20 marca 2023 r., w którym w sposób szczegółowy wymienione zostały wydatki niekwalifikowalne (https://funduszeue.podkarpackie.pl/szczegoly-programu/prawo-i-dokumenty/katalogi-wydatkow-efrr). Ponadto, wydatki muszą się wpisywać w cel działania i typy projektów wskazane w Regulaminie wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23.
W przypadku doradztwa, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy będzie ono wydatkiem kwalifikowalnym, gdyż nie zostało określone o jakie doradztwo chodzi. Jednakże, zgodnie z Katalogiem wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR) do kosztów niekwalifikowalnych należy zaliczyć koszt nadzoru (np. inwestorskiego, autorskiego) oraz opracowania dokumentacji na zakres wykraczający poza zakres rzeczowy projektu. Natomiast przygotowanie technicznej dokumentacji projektu oraz nadzór nad wdrożeniami, dostawami, procesem digitalizacji oraz rozwojem infrastruktury w ramach działań związanych z realizacją projektu, może zostać uznany za kwalifikowalny. We wniosku o dofinansowanie kluczowe jest przedstawienie przez wnioskodawcę wyczerpującego uzasadnienia konieczności nabycia powyższych usług w szczególności w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz efektywności wydatkowania środków publicznych. Nadmienić należy, że zakres usług powinien zostać przedstawiony tak, by możliwa była weryfikacja czy przyjęty zakres i planowane do poniesienia nakłady są adekwatne do efektów jakie zostaną osiągnięte.
Niezależnie od powyższego, należy wziąć pod uwagę, możliwość ujęcia w ramach wydatków kwalifikowalnych kosztów pośrednich (rozliczanych wyłącznie stawką ryczałtową w wysokości 0,5% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich), na które składają się m.in. koszty pośrednie wskazane w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.

  1. Czy w ramach podniesienia cyberbezpieczeństwa zostanie uznane za wydatek kwalifikowalny przeprowadzenie modernizacji w urzędzie gminy systemów telefonii analogowej na cyfrowy, zintegrowany system łączności?
    Czy w ramach modernizacji serwerowni za wydatek kwalifikowalny zostanie uznany zakup i zamontowanie drzwi antywłamaniowych o podwyższonej odporności ogniowej wpływający na bezpieczeństwo i cyperbezpieczeństwo serwerowni?
    Czy w ramach modernizacji serwerowni za wydatek kwalifikowalny zostanie uznany zakup systemu wpływającego na bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo serwerowni, którego rolą będzie rejestrowanie pomiarów oraz kontrolowanie parametrów serwerowni w czasie rzeczywistym, co najmniej w następującym zakresie: poziom temperatury, poziom wilgotności, stan zadymienia czy stan zalania?

W ramach typu projektu z zakresu Cyberbezpieczeństwa możliwe są działania służące niezakłóconej pracy m.in. jednostek samorządu terytorialnego, służące osiągnięciu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych wspomagających wykonywanie obowiązków ustawowych. Zgodnie z Ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gminy jako jednostki sektora finansów publicznych zobowiązane są do wdrożenia odpowiednich i proporcjonalnych do oszacowanego ryzyka środków technicznych i organizacyjnych, uwzględniających najnowszy stan wiedzy, w tym:

  1. utrzymania i bezpiecznej eksploatacji systemu informacyjnego,
  2. zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego i środowiskowego, uwzględniającego kontrolę dostępu,
  3. zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłość dostaw usług, od których zależy świadczenie usługi kluczowej,
  4. wdrażanie, dokumentowanie i utrzymywanie planów działań umożliwiających ciągłe i niezakłócone świadczenie usługi kluczowej oraz zapewniających poufność, integralność, dostępność i autentyczność informacji,
  5. objęcie systemu informacyjnego, wykorzystywanego do świadczenia usługi kluczowej, systemem monitorowania w trybie ciągłym.

W związku z powyższym modernizacja systemu telefonii, montaż drzwi antywłamaniowych do serwerowni, zakup systemu monitorowania parametrów środowiska serwerowni, zakup systemu monitoringu wejść do serwerowni należy uznać za kwalifikowalne w ramach przedmiotowego naboru. 

  1. Czy w ramach podniesienia bezpieczeństwa i zarazem cyperbezpieczeństwa zostanie uznane za wydatek kwalifikowalny przeprowadzenie modernizacji w urzędzie gminy systemu monitoringu wizyjnego (wewnętrznego i/lub zewnętrznego)?

Zakup systemu monitoringu wizyjnego, jako usprawnienie dla pracodawcy w zakresie nadzoru nad terenem miejsca pracy i wokół niego, jest elementem systemu bezpieczeństwa osób i mienia, jednakże nie należy wiązać go z działaniami związanymi z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa informacji przetwarzanych przez gminę i należy uznać go za koszt niekwalifikowalny. 

  1. Czy za wydatek kwalifikowalny zostanie uznane wprowadzenie do urzędu systemu rejestracji czasu pracy pracowników jako usługę wewnętrzną jednostki?

Zakup i wdrożenie systemu rejestracji czasu pracy pracowników również nie jest działaniem związanym z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa, jednakże uruchomienie takiego systemu może być elementem usprawnienia działania systemu kadrowo – płacowego. Dlatego też, w ramach wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych i usprawnienia działania systemów back office, zakup systemu RCP należy uznać za kwalifikowalny. 

  1. Czy jeśli zakres projektu obejmuje rozwój infrastruktury danych przestrzennych i e- geodezji ale też elementy niedotyczące geodezji to opinia Głównego Geodety Kraju jest wymagana dla całego projektu czy tylko zakresu dotyczącego geodezji?

Opis procedury opiniowania projektów w zakresie e-geodezji w ramach programów regionalnych oraz wzór fiszki projektowej do wydania opinii Głównego Geodety Kraju znajduje się na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii pod adresem https://www.gov.pl/web/gugik/sprawozdania-i-zestawienia. O ewentualne dodatkowe informacje w tym zakresie można zwrócić się do GUGiK.
Niezależnie od powyższego w opinii tut. Departamentu właściwe jest przedstawienie Głównemu Geodecie Kraju projektu jako całości z wyraźnym wyodrębnieniem zakresu dotyczącym geodezji.

  1. Czy realizacja projektu partnerskiego jest możliwa w przypadku, gdy gmina byłaby wnioskodawcą, partnerem zaś Zakład Gospodarki Komunalnej w formie 1 osobowej Spółki z.o.o. wpisana do KRS gdzie gmina posiada 100% udziałów (tzw. gminna osoba prawna)?
    Jeśli realizacja projektu w takiej formie byłaby możliwa, czy musi być zachowana procedura wyboru partnera zgodnie z zapisami w regulaminie naboru?

Zgodnie z SZOP FEP 2021-2027 w ww. działaniu możliwe jest wsparcie następujących podmiotów: jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie, instytucje kultury, jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego.
Jednostka podległa JST, posiadająca osobowość prawną, w której JST ma 100% udziałów kwalifikuje się do typu beneficjenta jednostki organizacyjne działające w imieniu JST. Kwestie dot. realizacji projektów partnerskich określa art. 39 ustawy wdrożeniowej. W ramach ogłoszonego naboru dla Działania 1.2 partnerzy muszą spełniać wymogi wskazane m.in. w Regulaminie wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23. Dokumentacja naborowa nie zabrania udziału w roli partnera jednostki podległej JST, posiadającej osobowość prawną, w której JST ma 100% udziałów w projekcie składanym przez gminę.
Niezależnie od powyższego, celem zachowania prawidłowości projektów planowanych do realizacji w partnerstwie każdorazowo należy sprawdzić ich zgodność z zapisami regulaminu naboru.

  1. Czy w konkursie Gmina startująca ze Spółką z o.o. ze 100% udziałem środków gminy musi zawrzeć Partnerstwo?
    Zarówno Gmina jak i Spółka są podmiotami, które według regulaminu mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Zasady dot. realizacji projektów partnerskich określa art. 39 ustawy wdrożeniowej. Kwestię kto będzie wnioskodawcą projektu powinna rozstrzygnąć gmina i spółka z o.o. ze 100% udziałem środków gminy we własnym zakresie. Należy zaznaczyć, że w ramach ogłoszonego naboru dla Działania 1.2 partnerzy muszą spełniać wymogi wskazane m.in. w Regulaminie wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23.Dokumentacja naborowa nie zabrania udziału w roli partnera jednostki podległej JST, posiadającej osobowość prawną, w której JST ma 100% udziałów w projekcie składanym przez gminę.

  1. Czy jeśli Gmina składa wniosek w imieniu swojej Spółki z o.o. w której ma 100% udziału jak powinno wyglądać przekazanie środków trwałych np. wodomierzy, nakładek dla nie?

Sposób przekazania środków trwałych na rzecz jednostki podległej powinna określać umowa regulująca zasady i sposób użyczenia / przekazania środków trwałych. Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z zapisami § 5 Wzoru Umowy o dofinansowanie Projektu w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 Beneficjent ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość realizacji podpisanej Umowy o dofinansowanie projektu.

  1. Czy w konkursie FEPK.01.02-IZ.00-001/23 mogą wziąć udział samorządy w których obowiązuje tzw. uchwała anty-LGBT?
    Czy w konkursie FEPK.01.02-IZ.00-001/23 mogą wziąć udział Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego w których obowiązuje tzw. uchwała anty-LGBT?

Każdy podmiot mieszczący się w typie beneficjenta określonym w FEP 2021-2027 oraz SZOP w ramach danego Działania może złożyć wniosek o dofinansowanie planowanej przez siebie inwestycji. Narzędzia informatyczne obsługujące nabory wniosków w Programie nie blokują bowiem w sposób automatyczny wniosków o dofinansowanie pochodzących od określonych podmiotów.

W tym kontekście wymaga jednak podkreślenia, że każdy złożony wniosek podlega następnie ocenie w oparciu o kryteria obowiązujące w ramach Programu, w tym kryterium kwalifikowalności JST w zakresie realizacji działań niedyskryminujących. W ramach kryterium weryfikowane będzie czy Wnioskodawca, Partner będący JST oraz podmioty zależne od JST lub kontrolowane przez JST przestrzegają zasady niedyskryminacji. Ocenie podlegać będzie czy:

  • na terenie jednostki samorządu terytorialnego, która jest wnioskodawcą nie obowiązują dyskryminujące akty prawne przyjęte przez tę JST;
  • na terenie jednostki samorządu terytorialnego, w której siedzibę ma podmiot zależny od danej JST lub kontrolowany przez daną JST nie obowiązują dyskryminujące akty prawne przyjęte tę JST.

W zależności od wyników formalnej, jak i – prowadzonej przez niezależnych ekspertów – oceny merytorycznej wniosku, podejmowana jest decyzja o przyznaniu dofinansowania lub odrzuceniu wniosku. Nie jest zatem możliwe, aby dofinansowanie w ramach naboru otrzymał projekt, który nie spełnia przywołanego powyżej kryterium.

 

Informacja z dnia 4 maja 2023 

  1. Czy w konkursie FEPK.01.02-IZ.00-001/23 w ramach działania FEPK.01.02 Cyfryzacja kosztem kwalifikowalnym będzie zakup następujących rozwiązań:
  • Portal e-usług dla odbiorców wody (m.in. zgłaszanie stanów wodomierzy, efaktury),
  • System zdalnego odczytu stanów wodomierzy,
  • Nakładki na wodomierze umożliwiające zdalny odczyt,
  • Wodomierze

Uruchomienie portalu e-usług dla odbiorców wody oraz zakupu systemu zdalnego odczytu stanów wodomierzy, nakładek na wodomierze umożliwiające zdalny odczyt czy wodomierzy z możliwością zdalnego odczytu może zostać uznane za kwalifikowane. W analizowanej sprawie kluczowe jest przedstawienie przez wnioskodawcę wyczerpującego uzasadnienia rozwiązań przyjętych na gruncie projektu, w szczególności w kontekście jego celów oraz efektywności wydatkowania środków publicznych.

  1. W regulaminie konkursu jest zapis, że:
    „O dofinansowanie w ramach postępowania w zakresie wyboru projektów jako wnioskodawca lub partner mogą ubiegać się: „…Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia, Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia, Uczelnie, Instytucje kultury…”.
    Czy powyższe oznacza, że potencjalnie Wnioskodawcą może być każdy podmiot, np. NGO, przedsiębiorstwo prywatne, ale wówczas Partnerem musi jeden z w/w podmiotów, tj. JST, uczelnia, Instytucja Kultury lub podmiot, gdzie większość udziałów ma JST?
    Albo odwrotnie Wnioskodawcą jest: JST, uczelnia, Instytucja Kultury lub podmiot, gdzie większość udziałów ma JST? A wówczas każdy inny podmiot, typu NGO, przedsiębiorstwo prywatne może być Partnerem?

Zgodnie z zapisami rozdziału 5., punkt 5.1 Regulaminu Wyboru Projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23:
„O dofinansowanie w ramach postępowania w zakresie wyboru projektów jako wnioskodawca lub partner mogą ubiegać się:

  • Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki, porozumienia i stowarzyszenia,
  • Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia,
  • Uczelnie,
  • Instytucje kultury.”

W związku z powyższymi zapisami, zarówno Wnioskodawcami jak i Partnerami w projekcie mogą być wyłącznie podmioty mieszczące się w ww. katalogu beneficjentów.

  1. Spółka z o.o. ze 100% udziałem władz miasta- Szpital chciałby skorzystać z dofinansowania do Cyfryzacji w ramach priorytetu:
    Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych (działania digitalizacyjne);
    W regulaminie jest zapis:
    W ramach tego naboru nie przewiduje się udzielania dofinansowania na projekty realizowane w obszarze tematycznym ochrony zdrowia.
    System, który planujemy dostarczyć usprawni pracę tylko i wyłącznie szpitalnej administracji, jest systemem do elektronicznego obiegu dokumentów niemedycznych w obszarze faktur, korespondencji i umów- zabezpieczając wymogi prawne 2024 roku. Nie ma on nic wspólnego z częścią medyczną, w 100% realizowany będzie dla pracowników części szarej szpitala.
    Nowoczesne rozwiązania technologiczne maja na celu działania digitalizacyjne w obszarze administracji i usprawnienie pracy.

Nie ma możliwości udzielenia dofinansowania na projekty realizowane w obszarze tematycznym ochrony zdrowia w ramach obecnie ogłoszonego naboru.
Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zarówno części białej, jak i szarej w jednostkach ochrony zdrowia możliwe będzie jako element szerszych projektów w ramach ewentualnego kolejnego naboru w przedmiotowym działaniu programu FEP 2021-2027.

  1. Jako Szpital – podmiot leczniczy, będący zarówno spółką prawa handlowego, którego głównym udziałowcem jest jednostka samorządu terytorialnego, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie zapisu regulaminu naboru konkursu „W ramach tego naboru nie przewiduje się udzielania dofinansowania na projekty realizowane w obszarze tematycznym ochrony zdrowia” .
    W związku z tym, iż jesteśmy zainteresowani złożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach ogłoszonego naboru, zwracam się z uprzejmą prośbą o wskazanie, czy przytoczony powyżej zapis nie stanowi kryterium wykluczenia naszego podmiotu z możliwości aplikowania w ogłoszonym naborze.

W ramach tego naboru nie przewiduje się udzielania dofinansowania na projekty realizowane w obszarze tematycznym ochrony zdrowia”, uprzejmie informuję, że nie ma możliwości udzielenia dofinansowania na projekty realizowane w obszarze tematycznym ochrony zdrowia w ramach obecnie ogłoszonego naboru.
Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w jednostkach ochrony zdrowia możliwe będzie jako element szerszych projektów w ramach ewentualnego kolejnego naboru w przedmiotowym działaniu programu FEP 2021-2027.

  1. Czy na etapie aplikowania o dofinansowanie projektu wnioskodawca powinien mieć zabezpieczone środki na pokrycie wkładu własnego w wydatkach kwalifikowalnych i na całość wydatków niekwalifikowalnych w formie uchwały zobowiązaniowej?

Na etapie składania wniosku o dofinansowanie projektu wnioskodawca zobowiązany jest oświadczyć, że będzie dysponował środkami finansowymi niezbędnymi do pokrycia wkładu własnego w wydatkach kwalifikowanych i całości wydatków niekwalifikowanych, służących realizacji niniejszego projektu, zgodnie z treścią wniosku o dofinansowanie. Treść oświadczenia zawarta jest we wzorze załącznika nr 1 do wniosku o dofinansowanie pn. Oświadczenia.

  1. Proszę o podanie linku do strony gdzie jest opis, ile będzie można uzyskać punktów za poszczególne kryteria merytoryczne odnoszące się do konkretnego projektu.

Kryteria wyboru projektów dla poszczególnych priorytetów i działań FEP 2021-2027 - zakres EFRR, w tym kryteria merytoryczne jakościowe do przedmiotowego naboru znajdują się pod adresem https://funduszeue.podkarpackie.pl/szczegoly-programu/prawo-i-dokumenty/kryteria-wyboru-projektow/kryteria-wyboru-projektow-dla-poszczegolnych-priorytetow-i-dzialan-fep-2021-2027-zakres-efrr.

Wyciąg kryteriów wyboru projektów (EFRR) stanowi załącznik nr 4 do niniejszego Regulaminu wyboru projektów. Z treścią Regulaminu można zapoznać się na stronie internetowej naboru: https://funduszeue.podkarpackie.pl/szczegoly-programu/nabory-wnioskow/1-2-cyfryzacja-nr-naboru-fepk-01-02-iz-00-001-23.

  1. W związku z ogłoszonym naborem wniosków o dofinansowanie w dniu 18.04.2023 dotyczącym:
    nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23; 1.2 Cyfryzacja; działanie 2. Cyberbezpieczeństwo: "Budowa lub modernizacja istniejących systemów informatycznych o zasięgu regionalnym i lokalnym celem wzmocnienia bezpieczeństwa świadczonych e-usług publicznych", bardzo proszę o informację czy kwalifikowalne będą koszty związane z zakupem dla Urzędu Gminy:
    • komputerów stacjonarnych lub przenośnych i drukarek z oprogramowaniem, dla użytkowników końcowych, którzy korzystają z systemów informatycznych,
    • serwerów, które przechowują i udostępniają dane,
    • routerów i przełączników sieciowych, które zapewniają połączenia między urządzeniami sieciowymi,
    • zestawów zapór sieciowych (firewall).

W ramach konkursu można nabyć sprzęt informatyczny, który będzie uzasadniony celami projektu oraz analizą wskazującą na brak wystarczających zasobów w administracji publicznej, niezbędnych na etapie projektowania, budowy i eksploatacji rozwiązania technicznego systemu. Na etapie oceny merytorycznej ocenie podlegać będzie czy infrastruktura techniczna jest możliwie ekonomiczna i nie generuje niepotrzebnych kosztów, przy pełnym zachowaniu potrzeb bezpieczeństwa oraz skalowalności. Obowiązkiem wnioskodawcy jest opisanie planowanej do wykorzystania infrastruktury technicznej. Wnioskodawca powinien wyraźnie wskazać, jaka część infrastruktury już istnieje, jest planowana do zakupu lub będzie wynajęta w modelu chmury obliczeniowej.
Jednakże zakup drukarek nie może zostać uznany za koszt kwalifikowalny, gdyż nie jest zgodny z celem działania jakim jest czerpanie korzyści z cyfryzacji. Nie wpisuje się również w typy projektów możliwych do realizacji w ramach ogłoszonego naboru wniosków.

  1. Czy Wnioskodawca może wnieść wkład własny w formie niefinansowej tzn. rozumianej jako koszty wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu np. 2 informatyków, kierownika projektu oraz kosztów związanych z utrzymaniem powierzchni / pomieszczeń niezbędnych na potrzeby realizacji projektu, koszty opłat za media w tych pomieszczeniach, koszty utrzymania czystości, koszty sprzętu komputerowego wykorzystywanego na potrzeby realizacji projektu (odpisy amortyzacyjne) w przypadku jeśli sprzęt był zakupiony ze środków własnych?
    Czy jeśli jest możliwość wniesienia wkładu własnego w formie rzeczowej to czy są jakieś limity związane z poziomem % ile wkładu własnego należałoby jednak zapewnić w pieniądzu a ile w formie rzeczowej?

Zgodnie z Katalogiem wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR) do kosztów niekwalifikowalnych należy zaliczyć mi.in.: bieżącą eksploatację i utrzymanie produktów projektu / obiektów / infrastruktury, wkład niepieniężny stanowiący część lub całość wkładu własnego, koszty wynagrodzenia ponoszone w związku z wykonawstwem własnym beneficjenta lub jego pracowników.

  1. Czy znane są terminy planowanych dla beneficjentów spotkań informacyjnych i czy będzie możliwość uczestniczenia w tych spotkaniach on line?

Spotkania informacyjne dla wnioskodawców planowane są w najbliższych tygodniach, natomiast dokładne informacje będą dostępne na stronie funduszeue.podkarpackie.pl.

  1. Czy w ramach obszaru Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych (działania digitalizacyjne) Uczelnia Wyższa będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie rozwiązań takich jak wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów?
    Czy w ramach obszaru Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych (działania digitalizacyjne) Uczelnia Wyższa będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie rozwiązań takich jak wdrożenie systemów jak Dziekanat, Biuro Karier, platformy do nauki zdalnej itp. które będą wspierały cyfryzację procesów dydaktycznych oraz usprawniały komunikację ze studentami?

Zgodnie z zapisami rozdziału 4, punkt 4.1 Regulaminu wyboru projektów wybieranych w sposób konkurencyjny nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23:
„Niniejsze postępowanie, prowadzone w sposób konkurencyjny dotyczy priorytetu FEPK.01 KONKURENCYJNA I CYFROWA GOSPODARKA, działania FEPK.01.02 Cyfryzacja określonego w SZOP i prowadzone jest dla typów projektów w zakresie:

  1. Platform e-usług publicznych szczebla regionalnego/lokalnego,
  2. Cyberbezpieczeństwa,
  3. Rozwoju infrastruktury danych przestrzennych,
  4. Aplikacji w oparciu o dostępne cyfrowo ISP (informacje sektora publicznego),
  5. Wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych (działania digitalizacyjne).

Powyższe typy projektów można łączyć.”
Przedstawione rozwiązania (tj. wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów, Dziekanat, Biuro Karier, platformy do nauki zdalnej) wpisują się w przedstawione typy projektów, jednak należy zwrócić uwagę, na prawidłowe ich zaszeregowanie (np. wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów zawiera się w typie projektów Cyberbezpieczeństwo).

11. Czy w ramach obszaru Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych (działania digitalizacyjne) Uczelnia Wyższa będzie mogła ubiegać się o środki także na utrzymanie wdrożonych rozwiązań zakładając realizację projektu rozumianą jako wdrożenie nowego systemu przez 10 miesięcy oraz 18 miesięcy utrzymania systemu testowanie systemu korekty i stabilizowania systemu?

Zgodnie z zapisami Katalogu wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR), za niekwalifikowalne uznaje się, m.in.: bieżącą eksploatację i utrzymanie produktów projektu / obiektów / infrastruktury.

  1. Czy w ramach wskazanego naboru Uczelnia wyższa będzie mogła uzyskać dofinansowanie na utrzymanie już istniejących systemów tzn. ich aktualizację do nowszych wersji spełniających obowiązujące aktualnie najwyższe normy dot. cyberbezpieczeństwo oraz umożliwiających wymianę informacji z ogólnokrajowymi bazami danych edukacyjnych?

Aktualizację istniejących systemów w celu zapewnienia cyberbezpieczeństwa nie należy definiować jako utrzymanie już istniejących systemów lecz jako wdrożenie rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo świadczenia e-usług lub systemów informatycznych wpisujących się w typy projektów Cyberbezpieczeństwo, w związku z tym istnieje możliwość otrzymania dofinansowania w tym zakresie.

  1. W związku z ogłoszonym naborem dla działania 1.2 Cyfryzacja - nr naboru FEPK.01.02-IZ.00-001/23 proszę o informację czy jest możliwe ubieganie się o dofinansowanie na realizację projektu którego celem jest opracowanie i wdrożenie inteligentnego systemu do sterowania i optymalizacji procesów technologicznych oczyszczalni ścieków, tzw. „cyfrowego bliźniaka” Twin Plant z wykorzystaniem zaawansowanych metod komputerowego modelowania czyli dynamicznego symulatora dla fizycznych, chemicznych i biologicznych procesów oczyszczania ścieków.

Realizacja projektu, którego celem jest opracowanie i wdrożenie inteligentnego systemu do sterowania i optymalizacji procesów technologicznych oczyszczalni ścieków, tzw. „cyfrowego bliźniaka” nie jest możliwa w ramach przedmiotowego naboru. Zgodnie z linią demarkacyjną, określającą podział interwencji i zasad wdrażania programów krajowych i regionalnych w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 cyfrowe rozwiązania polegające na optymalizacji różnego rodzaju procesów, w tym m.in. rozwiązania z obszaru inteligentne miasta mogą zostać wsparte tylko z poziomu krajowego. Możliwości dofinansowania opisanego rozwiązania należy szukać w ramach celu szczegółowego Czerpanie korzyści z cyfryzacji dla obywateli, przedsiębiorstw, organizacji badawczych i  instytucji publicznych perspektywy 2021-2027 w programach realizowanych centralnie.

  1. W kosztach niekwalifikowanych w punkcie 13 strona 11 znajduje się zapis:
    „usługi zarządzania projektem (czynności związane z wykonywaniem obowiązków beneficjenta wobec IZ, w tym np. wydatki związane z wyborem wykonawców, bieżącą obsługą projektu, rozliczeniami i monitorowaniem efektów projektu, itd.) jako koszt bezpośredni projektu”.
    Prosimy o wyjaśnienie czy dotyczy on tylko czynności związanych z obowiązkami beneficjenta wobec IZ RPO, czy też niekwalifikowalność kosztów obejmuje również działania w zakresie pozyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego specjalistycznego podmiotu zewnętrznego – inżyniera kontraktu/koordynatora projektu/konsultanta – prowadzącego w imieniu Beneficjenta:
    1. Nadzór nad wdrożeniem platform e-usług publicznych szczebla regionalnego/lokalnego lub też nowych e-usług na istniejącej platformie, jak też podniesienie poziomu dojrzałości istniejących e-usług.
    2. Nadzór nad procesem digitalizacji i/lub cyfryzacji zasobów naukowych, kulturalnych i rządowych.
    3. Nadzór nad wdrożeniem rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa.
    4. Nadzór nad dostawą i uruchomieniem niezbędnej do realizacji e-usług publicznych infrastruktury informatycznej oraz infrastruktury twardej.
    5. Nadzór nad rozwojem infrastruktury danych przestrzennych,
    6. Nadzór nad wdrożeniem aplikacji w oparciu o dostępne cyfrowo informacje sektora publicznego,
    7. Nadzór nad wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Zgodnie z Katalogiem wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR) do kosztów niekwalifikowalnych należy zaliczyć usługi zarządzania projektem (…) jako koszty bezpośrednie projektu. Nadzór nad wdrożeniami, dostawami, procesem digitalizacji oraz rozwojem infrastruktury może zostać uznany za kwalifikowany. W analizowanej sprawie kluczowe jest przedstawienie przez wnioskodawcę wyczerpującego uzasadnienia konieczności nabycia powyższych usług w szczególności w kontekście osiągnięcia celów projektu oraz efektywności wydatkowania środków publicznych.
Nadmienić należy, że usługi związane z przygotowaniem projektu, zarządzaniem, nadzorem oraz inne usługi informatyczne powinny zostać ujęte w tabeli „specyfikacja usług”. Zakres usług powinien zostać przedstawiony tak, by możliwa była weryfikacja czy przyjęty zakres i planowane do poniesienia nakłady są adekwatne do efektów jakie zostaną osiągnięte.

  1. Prosimy o wyjaśnienie zapisów dotyczących kosztów bezpośrednich (podpunkt b, punkt 1) strona 10): „dla projektów wybieranych w sposób konkurencyjny, których całkowity koszt kwalifikowalny w momencie złożenia wniosku o dofinansowanie wynosi poniżej 50 mln zł, tj. dla projektów, dla których nie jest wymagane studium wykonalności - maksymalny koszt kwalifikowalny wynosi 20 000 zł (limit nie obejmuje dokumentacji technicznej i dokumentacji środowiskowej)”.
    Co IZ RPO ma na myśli w zapisie „limit nie obejmuje dokumentacji technicznej i dokumentacji środowiskowej” ? Czy wykonanie tej dokumentacji zwiększa limit kosztów bezpośrednich czy też nie objęty jest w ogóle kosztem bezpośrednim?

Dokumentacja techniczna i dokumentacja środowiskowa stanowi kwalifikowany koszt bezpośredni i nie podlega przytoczonemu limitowi kosztów.

  1. Czy na tym etapie wiadomo o ile można podwyższyć wkład własny żeby dostać max ilość punktów 10pkt?

Zgodnie z załącznikiem nr 4 do Regulaminu wyboru projektów Wyciąg kryteriów wyboru projektów (EFRR) dla FEPK.01 Konkurencyjna i Cyfrowa Gospodarka Działanie FEPK.01.02 Cyfryzacja Tryb konkurencyjny, w którym przedstawiona jest definicja oraz metodologia obliczeń kryterium merytorycznego jakościowego Zaplanowany wkład własny wnioskodawcy w finansowanie projektu: „Podczas oceny projektów zastosowana będzie metodologia z zastosowaniem przedziałów, która polega na:

  1. uszeregowaniu projektów w ramach kryterium od „najlepszego” – o najwyższej, wyliczonej wartości procentowej do „najgorszego” – o najniższej wyliczonej wartości procentowej,
  2. podzieleniu uszeregowanych projektów na przedziały o równej, co do zasady, liczbie projektów. Liczba przedziałów zależy od liczby projektów do oceny (np. 1, 2, 4, 8, 16),
  3. przydzieleniu, zgodnie z uszeregowaniem, należnej danemu przedziałowi liczby punktów.”

W związku z powyższym, aby móc uszeregować projekty zgodnie z podaną metodologią, konieczne jest posiadanie informacji na temat zaplanowanego wkładu własnego wszystkich wnioskodawców biorących udział w danym naborze. Dlatego też na tym etapie nie wiadomo, jaki poziom wkładu własnego zagwarantuje max ilość punktów.

  1. Czy w ramach kosztów kwalifikowalnych, można uwzględnić działania zarządzanie projektem na podmiot zewnętrzny lub osoby zatrudnione na umowie cywilnoprawnej?

Zgodnie z zapisami Katalogu wydatków w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (część EFRR), za niekwalifikowalne uznaje się, m.in.: „usługi zarządzania projektem (czynności związane z wykonywaniem obowiązków beneficjenta wobec IZ, w tym np. wydatki związane z wyborem wykonawców, bieżącą obsługą projektu, rozliczeniami i monitorowaniem efektów projektu, itd.) jako koszt bezpośredni projektu.”

  1. Czy zarządzanie projektem może być objęte kosztami pośrednimi 0,5% wartości projektu?

Zgodnie z katalogiem kosztów pośrednich wskazanym w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, zarządzanie projektem może zostać stanowić taki koszt.