Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

Logo Funduszy Europejskich
Logo Podkarpackie przestrzeń otwarta
Logo Unii Europejskiej

Projekty strategiczne dofinansowane z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

 

Beneficjentem jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego która będzie realizowała projekt „Podkarpacka Inicjatywa ALMA – europejskie mobilności młodych”. Projekt będzie realizowany w ramach Działania FEPK.07.05 Inicjatywa ALMA z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, z okresem realizacji: styczeń 2025r.-czerwiec 2029r.
Całkowita wartość projektu wynosi 27 538 600,00 PLN w tym 24 784 740,00 PLN stanowi dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Projekt jest regionalną, podkarpacką edycją Inicjatywy ALMA . Umożliwia uczestniczkom i uczestnikom projektu podniesienie umiejętności, wiedzy i doświadczenia w ramach nadzorowanego pobytu za granicą z towarzyszącymi usługami mentoringowymi w innych krajach UE. To projekt partnerski, w skład którego wchodzą RARR (Lider) oraz InnoEUsphere (Cypr), Innovation Hive (Grecja), Ajuntament Rafelbunyo (Hiszpania) oraz IFOM (Włochy).

Inicjatywa-projekt skierowana jest do 465 osób młodych w wieku 18-29 lat, należących do grupy NEET, z grup defaworyzowanych (np. niepełnosprawność, długotrwałe bezrobocie, niewystarczające wyniki w nauce/zawodach umiejętności, pochodzenie migracyjne) z województwa podkarpackiego. Wsparcie będzie polegało na nadzorowanych pobytach za granicą trwających 2 miesiące, w grupach 10-12 osobowych (łącznie 48 grup). Lider projektu zapewni zbiorowy transport (w razie potrzeby dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), ze względu na odległości do Cypru, Grecji, Hiszpanii i Włoch - transportem lotniczym. Zakwaterowanie uczestników zostanie zapewnione przez stronę przyjmującą ponadto zapewnione dla uczestników jest: wyżywienie (grupowe lub indywidualne), ubezpieczenie zdrowotne, NNW/OC i społeczne, pokrycie kosztów transportu lokalnego. Ponadto i co najważniejsze przez cały okres  udziału w projekcie zapewniona zostanie opieka mentora. Uczestnicy projektu wezmą udział w stażach/praktykach zawodowych z wynagrodzeniem, we współpracy strony przyjmującej z lokalnymi firmami, potencjalnie z możliwością zatrudnienia uczestników.

Zakładanym efektem wsparcia będzie aktywizacja młodych ludzi należących do grupy NEET oraz uzyskanie przez nich kwalifikacji zawodowych.

ALMA - Aim-Learn-Master-Achieve (mierz wysoko, ucz się, osiągaj biegłość, realizuj cele) – jest inicjatywą na rzecz aktywnej integracji młodzieży w wieku 18-29 lat, pozostającej w niekorzystnej sytuacji, niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się (tzw. młodzieży NEET) poprzez mobilność międzynarodową.
ALMA została wprowadzona w 2022 roku przez Komisję Europejską jako inicjatywa aktywnego włączenia, wspierająca wzmocnienie pozycji społecznej młodych osób pozostających w niekorzystnej sytuacji, której celem jest udzielenie pomocy takim osobom w odnalezieniu się na rynku pracy oraz w integracji społecznej poprzez połączenie wsparcia w zakresie edukacji, szkoleń zawodowych lub zatrudnienia w ich ojczyźnie
z doświadczeniem edukacyjnym związanym z pracą w innym kraju UE.

Udział młodzieży NEET w projekcie w ramach inicjatywy ALMA pozwoli jej: nabyć doświadczenie zawodowe, rozwinąć kompetencje społeczne, poznać obcą kulturę, stać się samodzielnym oraz pewnym siebie co w efekcie umożliwi jej lepszy start na rynku pracy.

Ponadto w podczas realizacji projektu rozwinie się współpraca międzynarodowa pomiędzy Beneficjentem (RARR) a Partnerami z następujących krajów UE: Cypr, Grecja, Hiszpania, Włochy, co umożliwi wymianę doświadczeń ,dobrych praktyk oraz będzie sprzyjać długofalowej międzynarodowej współpracy.

 

Opracowanie: Wydział Aktywizacji Zawodowej EFS oraz Wydział ds. Promocji i Komunikacji Społecznej