Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

Logo Funduszy Europejskich
Logo Podkarpackie przestrzeń otwarta
20 lat Polski w Unii Europejskiej
Logo Unii Europejskiej

Informacje o naborze

Zarząd Województwa Podkarpackiego, jako Instytucja Zarządzająca programem regionalnym Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 z siedzibą w Rzeszowie, al. Łukasza Cieplińskiego 4, ogłasza nabór wniosków o wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Priorytet FEPK.08 Rozwój Lokalny Kierowany Przez Społeczność

Działanie FEPK.08.05 Usługi społeczne świadczone w społeczności lokalnej

Termin, od którego można składać wnioski

28 października 2024 r.

Termin, do którego można składać wnioski

31 grudnia 2028 r.

Planowany termin rozstrzygnięcia postępowania

Weryfikacja wniosków odbywa się na bieżąco

Sposób składania wniosków o dofinansowanie

Wnioski o wsparcie w formie elektronicznej należy składać za pośrednictwem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejskiego Funduszu Społecznego (SOWA EFS) przeznaczonego do obsługi procesu ubiegania się o środki pochodzące, z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, dostępnego pod adresem: https://sowa2021.efs.gov.pl.

Za datę wpływu wniosku o dofinansowanie do Instytucji Ogłaszającej Nabór uznaje się datę złożenia (wysłania) wniosku za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS (wniosek otrzymuje status „Przesłany”)

Na co i kto może składać wnioski?

Kto może składać wnioski? 

O dofinansowanie projektu zgodnie z SZOP mogą ubiegać się wyłącznie organizacje społeczne i związki wyznaniowe – Lokalne Grupy Działania.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Rodzaje działań możliwych do realizacji w ramach projektów grantowych muszą wynikać z LSR dla obszaru danego LGD.

Wsparciem objęte mogą zostać następujące rodzaje działań:

  1. wsparcie skierowane do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz osób z niepełnosprawnościami poprzez zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej, w tym
    w szczególności rozwój usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych, asystenckich, wsparcie, w tym wytchnieniowe, opiekunów faktycznych (nieformalnych) osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu w zakresie niezbędnym do opieki nad w/w osobą itp.,
  2. wsparcie tworzenia i funkcjonowania mieszkań treningowych i wspomaganych lub rozwój mieszkalnictwa adoptowalnego (działania w zakresie poprawy warunków mieszkaniowych);
  3. wsparcie skierowane do osób starszych poprzez działania na rzecz zwiększenia ich zaangażowania w życie społeczności lokalnych, w tym w szczególności działania na rzecz samopomocy, tworzenie lub wsparcie już istniejących placówek wsparcia seniorów;
  4. wsparcie w zakresie tworzenia wypożyczalni sprzętu wspomagającego, pielęgnacyjnego i rehabilitacyjnego wraz z doradztwem i treningami w zakresie obsługi w warunkach domowych;
  5. podnoszenie kompetencji i kwalifikacji kandydatów i kadry niezbędnej do realizacji projektu w zakresie świadczenia wysokiej jakości usług społecznych w środowisku lokalnym, w tym szczególnie pracowników pomocy społecznej (wyłącznie jako element uzupełniający wsparcia realizowanego w projektach).

Warunki udzielenia wsparcia

Warunki udzielenia wsparcia zostały przyjęte przez zarząd Województwa Podkarpackiego w uchwale nr 19/493/24 Zarządu Województwa Podkarpackiego z dnia 16 lipca 2024 r.

Finanse

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu

Maksymalny % poziom dofinansowania UE w projekcie zgodnie z zapisami SZOP wynosi 95%

Maksymalny % poziom dofinansowania całkowitego wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu (środki UE + współfinansowanie ze środków krajowych przyznane beneficjentowi przez właściwą instytucję) zgodnie z zapisami SZOP wynosi 95%

Minimalny wkład własny beneficjenta

Minimalny (%) wkład własny beneficjenta 5%. Wkładem własnym są środki finansowe lub wkład niepieniężny zabezpieczone przez Beneficjenta, które zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków kwalifikowalnych i nie zostaną Beneficjentowi przekazane w formie wsparcia.

Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów

25 049 797,43 zł

Niezbędne dokumenty

Zakres dokumentacji do złożenia w ramach ogłoszonego naboru określa Regulamin wyboru projektów. (docx, 271 KB)

Integralną częścią Regulaminu naboru wniosków o wsparcie są załączniki:

Weryfikacji wniosków dokonują upoważnieni przez Zarząd Województwa Podkarpackiego pracownicy Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Pytania i odpowiedzi

Informacje na temat ogłoszonego naboru można uzyskać poprzez kontakt z Departamentem Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich:

  • Pan Paweł Barnak, tel. 17 747 69 07, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pan Marta Ruszel, tel. 17 747 69 05 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacji w kwestiach technicznych związanych z korzystaniem z systemu SOWA EFS udzielają:

  • Pan Bogdan Lekacz, tel. 17 747 69 16, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Pan Bartłomiej Domański, tel. 17 747 69 05, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.