Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

Logo Funduszy Europejskich
Logo Podkarpackie przestrzeń otwarta
Logo Unii Europejskiej

 

Prawie 89 mln euro w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia trafi do 26 lokalnych grup działania na Podkarpaciu. Środki dla LGD będą przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości, poprawę dostępu do małej infrastruktury, rozwijanie gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych, czy wsparcie jakości edukacji.

Lokalne grupy działania przygotowały wraz z lokalnymi społecznościami i mieszkańcami strategie rozwoju, które zawierają ich potrzeby oraz oczekiwania. Wspólnoty potrzebują impulsu, który pozwoli, by mogły realizować swe pomysły i zaspokajać oczekiwania mieszkańców. Z doświadczenia już dwóch perspektyw finansowych wiemy, że te dedykowane do lokalnych wspólnot pieniądze są świetnie pożytkowane i dały już wiele konkretnych efektów…”– powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas specjalnego briefingu prasowego z okazji podpisania umów przez LGD.

Prawie 400 milionów do wykorzystania

Wsparcie otrzyma 26 lokalnych grup działania z regionu, czyli wszystkie jakie funkcjonują na Podkarpaciu. LGD, które przygotowały strategie, otrzymają w sumie około 89 mln euro na wdrażanie ich i zarządzanie nimi. Kwota przyznanego wsparcia zależy m.in. od liczby mieszkańców zamieszkujących obszar, który obejmuje dana lokalna strategia rozwoju.

Pieniądze, które otrzymają lokalne grupy działania, są podzielone na dwie grupy – środki na wdrażanie lokalnej strategii rozwoju oraz środki na pokrycie kosztów związanych z ich bieżącym funkcjonowaniem oraz aktywizacją społeczności lokalnej. Najwięcej środków trafi na realizację projektów mających na celu poprawę dostępu do infrastruktury publicznej i rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich… – poinformował podczas briefingu wicemarszałek Piotr Pilch.

Imponujący zakres wsparcia  

Decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego poszerzone zostały źródła finansowania LGD. Chodzi o środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP 2021-2027). Pieniądze zaplanowane dla LGD w ramach FEP 2021-2027 przeznaczone zostaną na realizację działań związanych z rozwojem zdolności uczniów poza edukacją formalną, wsparciem jakości edukacji oraz wsparciem osób dorosłych w zdobywaniu podstawowych kompetencji, jak również działań dotyczących usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej i integracji społecznej na obszarach wiejskich.

Więcej na www.podkarpackie.pl

Biuro Prasowe
UMWP

 

Poleć innym: