W dniach 29-30.05.2025 r. odbyło się XI wyjazdowe posiedzenie Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (dalej: KM FEP) wraz z promocją projektów realizowanych z Funduszy Europejskich na Roztoczu. Spotkaniu przewodniczyła Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – Zastępca Przewodniczącego KM FEP 2021-2027. Posiedzenie odbyło się w „Kresowej Osadzie” w Baszni Dolnej, tematycznej osadzie, która przenosi odwiedzających w atmosferę dawnych Kresów Rzeczpospolitej. To miejsce stworzone z myślą o pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego regionu, promowaniu lokalnego rzemiosła i turystyki, a także integracji społeczności lokalnej.
Otwierając obrady pani Marszałek nawiązała do miejsca posiedzenia, akcentując unikalne walory Roztocza oraz jego znaczenie w kontekście dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i turystycznego regionu.
W tym roku postanowiliśmy kontynuować tradycję wyjazdowych posiedzeń, przenosząc obrady w wyjątkowe miejsce naszego województwa – Roztocze. To region o ogromnym potencjale, pełen naturalnego piękna, bogatej historii i inspirujących inicjatyw lokalnych. Mamy nadzieję, że pobyt tutaj pozwoli Państwu nie tylko lepiej poznać ten niezwykły zakątek, ale także dostrzec możliwości jego dalszego rozwoju i współpracy – powiedziała Małgorzata Jarosińska Jedynak – Zastępca Przewodniczącego KM FEP 2021-2027.
Rolę gospodarza pełnił Pan Wiesław Kapel – Wójt Gminy Lubaczów. Obecna była także Pani Magdalena Horodyska z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Pani Barbara Broź – Starosta Lubaczowski.
Jako jeden z pierwszych głos zabrał Pan Wójt Wiesław Kapel, który przedstawił wpływ funduszy unijnych na rozwój Roztocza. W swoim wystąpieniu zaprezentował zrealizowane na terenie regionu inwestycje współfinansowane z Funduszy Europejskich, dokonując ich podziału na inicjatywy gminne, przedsięwzięcia sektora prywatnego oraz wspólne projekty prowadzone przez Związek Powiatowo-Gminny „Ziemia Lubaczowska”. Przedmiotem prezentacji były także inwestycje realizowane w ramach Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze. Na zakończenie Pan Wójt odniósł się do projektów Samorządu Województwa Podkarpackiego, ukierunkowanych na poprawę dostępności komunikacyjnej regionu.
W dalszej części spotkania Pan Wojciech Magnowski Dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego (dalej: UMWP) przedstawił informację nt. postępów w realizacji programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 z uwzględnieniem zasady n+3/n+2. Ponadto podczas posiedzenia członkowie Komitetu podjęli uchwały zatwierdzające nowe kryteria wyboru projektów z obszaru Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Dokonano także zmiany składu Grupy roboczej ds. Realizacji instrumentu ZIT.
Następnie Pan Paweł Wais Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP przedstawił aktualny stan spełnienia warunkowości podstawowej (CP1 i CP3) dla perspektywy 2021-2027 w kontekście przeglądu śródokresowego. Na zakończenie Pani Edyta Piliszko Koordynator do spraw Karty praw podstawowych, równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji UMWP przedstawiła informację na temat stosowania i wdrażania Karty praw podstawowych i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
Drugi dzień wizyty rozpoczął się od zwiedzania Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach, które mieści się w zaadaptowanej, starej wieży ciśnień. Obiekt zrewitalizowany dzięki wykorzystaniu Funduszy Europejskich stanowi połączenie funkcji edukacyjnej z walorami turystycznymi, łącząc popularyzację nauki z atrakcyjną formą spędzania czasu. Obecnie jest jednym z najlepiej wyposażonych obserwatoriów w Polsce. Uczestnicy mieli również okazję zwiedzić Zespół Cerkiewny w Radrużu, jeden z najstarszych i najpełniejszych zespołów sakralnych w Polsce wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach projektu "WoodenTreasure" w Zespole Cerkiewnym pw. św. Paraskewy w Radrużu zrealizowano szereg działań mających na celu ochronę, promocję i popularyzację drewnianej architektury sakralnej Karpat.
Wizytę zakończono w Horyńcu – Zdroju prezentacją projektu służącemu poprawie atrakcyjności miejscowości jako ośrodka leczniczo – rekreacyjnego oraz komfortu korzystania z przestrzeni publicznej.
Kolejne obrady Komitetu Monitorującego zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.