Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

Logo Funduszy Europejskich
Logo Podkarpackie przestrzeń otwarta
Logo Unii Europejskiej

 

Już jest najnowsze wydanie magazynu Zobacz Zmiany. Fundusze Europejskie dla Podkarpacia”!  A w nim piszemy o projektach transgranicznych, które zmieniły oblicze Podkarpacia, wzmocniły promocję i rozwój gospodarczy pogranicza.

Karpaty Wschodnie to kraina bogata pod względem kulturowym i przyrodniczym, ale wciąż nieodkryta. Żyją tu ludzie otwarci i gościnni, którzy chcą się pochwalić swoją przeszłością. Dawid Lasek, Prezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki, opowiada o potencjale Karpat Wschodnich, współpracy transgranicznej oraz projektach, które zmieniają oblicze pogranicza. To inspirująca rozmowa o wyzwaniach i możliwościach rozwoju regionu, który łączy pięć państw i stawia na wspólne działania w turystyce, kulturze oraz rozwoju gospodarczym. „Współpraca bez granic”-przeczytaj, by dowiedzieć się, jak wsparcie unijne może wpływać na rozwój tego niezwykle cennego obszaru.

Dobra współpraca opiera się na wzajemnym zaufaniu, zaangażowaniu i wspólnym celu. Kluczowe jest uzupełnianie się kompetencjami, dobra komunikacja oraz budowanie zespołu, który potrafi wspólnie działać. Silny, rzetelny partner pomaga osiągać efekty, które przekraczają ramy pojedynczego projektu. Dlaczego warto realizować takie projekty? Łącząc siły, można skuteczniej rozwiązywać problemy, które nie ograniczają się do jednego kraju i regionu. Budują mosty między ludźmi i instytucjami po obu stronach granicy. Co jeszcze ma wpływ i decyduje o sukcesie projektów współpracy transgranicznej dowiesz się z tekstu „Współpraca popłaca”.

„Józefinka” – jest głównym efektem partnerskiego projektu dwóch miast: Rzeszowa i Stropkova. To szlak, który łączy dziś miejsca pamięci i zabytkowe obiekty z okresu monarchii austro-węgierskiej. Znajdują się na nim m.in. rynek w Rzeszowie czy zespół koszarowy „na Wygnańcu”. Szlak wiedzie przez Strzyżów, Korczynę, Duklę, do przygranicznego Barwinka. Po drodze można obejrzeć ciekawe zabytki i miejsca pamięci z I wojny światowej. Po słowackiej stronie szlak ma formę tematycznej trasy rowerowej, która zimą zamienia się w tor do nart biegowych. I choć minęło 6 lat od realizacji projektu, szlak cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Odkryj ślady Austro-Węgier na polsko-słowackim pograniczu. Sięgnij do tekstu pt. „Józefinka” – reaktywacja.

Dbamy o nasze dziedzictwo kulturowe. Zachowanie dziedzictwa umożliwia nam przekazywanie wartości i wiedzy kolejnym pokoleniom, promuje lokalne społeczności i przyczynia się do rozwoju turystyki. Stanowi łącznik między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością – pozwala zachować pamięć o historii, kształtuje współczesną kulturę i tożsamość, a także inspiruje rozwój społeczny i gospodarczy.

Podkarpacie korzysta z Funduszy Europejskich, które umożliwiły realizację wielu projektów renowacyjnych i rewitalizacyjnych. W naszym podsumowaniu pt.„ Skarb przeszłości i przyszłości” podajemy tylko kilka wybranych projektów z tego zakresu. A jest ich dużo więcej: Zamek w Łańcucie, Twierdza Przemyśl, klasztor o.o. Bernardynów w Leżajsku oraz Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce. Dzięki wsparciu finansowemu i zastosowaniu nowoczesnych technologii zabytki te zostały nie tylko odnowione, ale również są bardziej atrakcyjne dla turystów.

Sięgnij po nowe wydanie Zobacz Zmiany. Fundusze Europejskie dla Podkarpacia

Wydanie w wersji PDF5,30 MB