Zielone Podkarpacie!
Już mamy nowe wydanie magazynu „Zobacz Zmiany. Fundusze Europejskie dla Podkarpacia”!
Dyrektor Andrzej Kulig z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przedstawił kluczowe tezy dotyczące ochrony środowiska i wykorzystania Funduszy Europejskich. Na początku członkostwa Polski w UE, środki były głównie przeznaczane na infrastrukturę, ale z czasem ochrona środowiska zyskała na znaczeniu. Programy związane z odnawialnymi źródłami energii, szczególnie rozwój fotowoltaiki, stały się specjalnością regionu. Zauważalna jest zmiana podejścia do ochrony środowiska zarówno wśród mieszkańców, jak i samorządów. Wzrosło zainteresowanie programami termomodernizacji i wymianą źródeł ciepła, a także gospodarką wodno-ściekową. Co jeszcze czeka nas w nowej perspektywie finansowej? O tym w rozmowie pt. „Szersza perspektywa”.
„20 pięknych lat” to cykl, w którym opisujemy najciekawsze inicjatywy i zmiany, jakie zaszły w czasie naszej obecności w Unii Europejskiej. W tym wydaniu magazynu przyglądamy się projektom parasolowym. To inicjatywy, w których gmina pełni rolę koordynatora dla wielu mniejszych inwestycji realizowanych przez mieszkańców, instytucje publiczne czy lokalne firmy. Skupiają się one głównie na rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła czy systemy biogazowe. Gminy, takie jak Besko czy Dubiecko, skutecznie koordynowały te projekty, odpowiadając za pozyskanie dofinansowania, realizację i zarządzanie inwestycjami. Sprawdź, dlaczego inwestycje w OZE mają sens i na jakie korzyści finansowe mogą liczyć mieszkańcy. Szerzej w tekście pt. „Pod parasolem gmin”.
W tym numerze również opisujemy Projekt „Podkarpackie – żyj i oddychaj”, który wprowadza kompleksowe, systemowe rozwiązania w zakresie poprawy jakości powietrza i zarządzania energią w regionie. Obejmuje doradztwo, edukację oraz zaawansowane narzędzia planistyczne, co nie tylko przyczynia się do lepszej ochrony środowiska, ale również pomaga mieszkańcom podejmować świadome decyzje energetyczne. Innowacyjny moduł zarządzania energią na poziomie gmin oraz wprowadzenie zielonej infrastruktury sprawiają, że projekt może stać się wzorem do naśladowania dla innych regionów. Podkarpacki projekt wyróżnia się modułem, który nie był realizowany w innych regionach. Jakim? Czytaj „LIFE dla Podkarpacia”.
Czy możemy żyć tak, by nie szkodzić własnemu domowi – naszej planecie? Czy możemy przestawić gospodarkę na tory zrównoważonego rozwoju, by zatrzymać nadmierną eksploatację surowców i emisję gazów cieplarnianych? Odpowiedź na te pytania jest twierdząca, lecz rozwiązania nie są oczywiste. Model GOZ minimalizuje zużycie surowców i odpady, traktując je jako surowce do ponownego wykorzystania. UE wspiera transformację w kierunku GOZ. Warto sięgnąć do tekstu „Jak przejść na model gospodarki o obiegu zamkniętym”.
Samorządy, wspólnoty mieszkaniowe oraz inne instytucje mogą ubiegać się o finansowanie na ekologiczne inwestycje, takie jak tworzenie terenów zielonych, modernizację systemów ciepłowniczych, zakup autobusów elektrycznych i hybrydowych oraz rozwój infrastruktury rowerowej. Pożyczki udzielane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego na korzystnych warunkach, z niskim oprocentowaniem i możliwością częściowego umorzenia. O pożyczkach wspierających zieloną transformację miast, dostępnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w tekście pt. „Zielona transformacja miast”.