Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027

Logo Funduszy Europejskich
Logo Podkarpackie przestrzeń otwarta
20 lat Polski w Unii Europejskiej
Logo Unii Europejskiej

 

Już mamy nowe, wakacyjne wydanie magazynu „Zobacz Zmiany. Fundusze Europejskie dla Podkarpacia”! Nasz region zmienia się jak w kalejdoskopie. Dzięki dobrze wydanym funduszom unijnym oferuje niezliczone atrakcje turystyczne i edukacyjne. Niepowtarzalny modernistyczny klimat dawnych lat poczujemy, odwiedzając Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Gmina Lubaczów zaprasza do swoich zrewitalizowanych obiektów: obserwatorium astronomicznego w Tymcach oraz Galerii Kolejnictwa Stacja Basznia. W Bieszczadzkim Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Ustrzykach Dolnych przeżyjesz audiowizualną podróż przez wielokulturowość regionu oraz wiek nafty. To nowe kierunki turystyczne na mapie podkarpackich atrakcji. Poznajemy je bliżej w artykule „Turystyczne atrakcje na Podkarpaciu”. Poszukaj inspiracji na wakacyjne wypady!

„20 pięknych lat” to cykl, w którym opisujemy najciekawsze inicjatywy i zmiany, jakie zaszły w czasie naszej obecności w Unii Europejskiej. Zmieniły się na przykład realia podróżowania między miastami i gminami. Na Podkarpaciu Podmiejska Kolej Aglomeracyjna skraca podróż między sąsiednimi powiatami. Nowy wymiar zyskały też tradycje naszego regionu. Polskie plecionkarstwo może trafić na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Sprawdź, co wspólnego ma z tym Rudnik nad Sanem?

W tym numerze również podsumowanie pierwszych 500 dni realizacji programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia (FEP). Podczas lektury rozmowy z Wojciechem Magnowskim [link], dyrektorem Departamentu Zarządzania RPO, dowiesz się, jakie są lokomotywy FEP, na co będą udzielane preferencyjne pożyczki oraz poznasz stan rozliczeń z Komisją Europejską.

W najbliższych miesiącach profesjonalny sprzęt trafi do 132 jednostek ratowniczych z regionu. Nowe wozy pożarnicze, łodzie ratunkowe i mniejszy sprzęt potrzebny w akcjach zakupią jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Grupa Bieszczadzka GOPR i Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na ten cel zostanie przeznaczone ok. 82 mln zł. Więcej na ten temat w tekście pt. „Na ratunek”.

Zrównoważona turystyka, mobilność miejska i oporność na zmiany klimatu. Region lepiej skomunikowany z resztą kraju, bardziej konkurencyjne firmy i stabilne dostawy zielonej energii. Sprawdź, jak w te obszary możemy inwestować z programu ponadregionalnego, który jest dostępny dla projektodawców z województw Polski Wschodniej. Szczegóły znajdziesz w tekście Piękny Wschód.

Zobacz film zapowiadający wydanie:

Sięgnij po nowe wydanie „Zobacz Zmiany. Fundusze Europejskie dla Podkarpacia”.

Wydanie w wersji PDF4,46 MB

Poleć innym: